Алексиначке вести - новости Алексинац
Претрага
cirilica | latinica

Уљни шкриљци и политички интереси

rss

16.08.2011. Александар Гвозден

Експлоатација уљних шкриљаца нанела би штету животној средини
О томе они који ће донети одлуку о експлоатацији најмање брину

Уљни шкриљци и политички интереси

Евентуална експлоатација уљних шкриљаца, за коју држава тражи стратешког партнера, допринела би индустријском развоју овог краја, али свакако нанела штету животној средини, истиче председник општине Иван Димић и додаје да у најновије преговоре алексиначка локална самоуправа није укључена.

Уколико би се за тако нешто одлучили, држава или инвеститор би требало да општини и њеним становницима еколошку штету надокнаде изградом инфраструктуре и других виталних објеката, став је локалне самоуправе.


Идентификација ризика

Из студије ''ИСПИТИВАЊЕ МОГУЋНОСТИ ИСТОВРЕМЕНЕ ЕКСПЛОАТАЦИЈЕ УГЉА И УЉНИХ ШКРИЉАЦА У АЛЕКСИНАЧКОМ БАСЕНУ''

Цитат: ''Наравно, посебне анализе је потребно направити за искроришћење корисне материје и великих количина уљних шкриљаца које се налазе испод самих насељених места (Алексинац, Суботинац, Вакупац, итд). У овим деловима лежишта, ткз. заштитним стубовима, процес ПГУ може представљати најоптималније решење.''

- Производња енергије од уљних шкриљаца узрокује више гасова стаклене баште него производња конвенционалног гаса. Ови загађивачи ваздуха, као што су сумпор диоксид, оксиди азота и фине честице су повезане са већом учесталошћу респираторних обољења, укључујући астму, емфизему и смањење капацитета плућа.

- Овај вид производње користи између 3 и 5 барела воде, за сваки барел произведене нафте. Анализа количина воде које су потребне за третирање уљних шкриљаца морају узети у обзир тренутре и очекиване потребе за водом.

- Недовољно се зна о томе како спречити контаминацију вода са површинских и „ин-ситу” операција.
- Екстракција може имати дуготрајан еколошки утицај, укључујући поремећену област на којој су се вршили рударски радови и област депонија искоришћеног уљног шкриљца.

Пре закључка имате детаљан опис проблема који се не могу превазићи чак ни код подземне гасификације:

• бука,
• емисија гасова у атмосферу,
• контаминација подземних вода,.
• слегање терена.

 

Референдумом до одлуке?

Подсетимо да су смедеревци пре пар година референдумом одбацили могућност изградње рафинерије у овом граду. Њихова еколошка свест је победила економске интересе. Можда је и нешто друго било у ствари, али бар су добили прилику да се питају за нешто. Алексинчани, вероватно ову прилику неће добити.

И раније је било наговештаја, пред сваке изборе. Надамо се да ће и ово бити предизборна патка, а онда се може сести и преговарати о правим алтернативама и начинима за економски развој алексиначке општине. Паметни људи ће увек наћи решење. На жалост, политичари њих не питају...

Коришћени текстови сајта општине Алексинац, фејсбук профил В. Никодијевића, извод из текста Дејана Соколовића.


# председник општине Иван Димић екологија енергетика уљни шкриљци Дејан Соколовић Владимир Никодијевић
@


 



Будите обавештени

Дозвољавам да ми овај портал доставља обавештења о најновијим вестима