- Новости
- Друштво
- Економија
- Наука и техника
- Здравље
- Култура
- Забава
- Спорт
- Колумне
- Најаве и обавештења
- Алексинац
- Огласи
- Пословни огласи
Река миграције са југа Србије
21.08.2010. Милан Момчиловић, Политика
Уколико се исељавање не заустави, Јабланички округ ће ускоро имати онолико становника колико их је било пре двеста година
Школа у Саставу Река код Црне Траве има само три одељења са по два ученика Фото М. Момчиловић
У девет од тринаест општина Јабланичког и Пчињског округа број становника у последњих шест деценија непрестано опада. У односу на 1948. годину, већи број житеља, према попису из 2002. године, имали су само окружни центри Лесковац и Врање и општине Бујановац и Прешево где већинско становништво чине Албанци.
Река миграције са југа Републике кренула је одмах после рата, да би у последње две деценије у појединим општинама попримила размере демографске катастрофе. Све је више напуштених кућа, поједина села остала су празна, школе се затварају, опустеле ливаде и њиве, које су некадашњи досељеници стварали крчењем шума, поново зарастају, путеви и стазе нестају у корову.
Према подацима Завода за проучавање села у Београду, који су саопштени на прошлогодишњем научном скупу „Власински сусрети“, на подручју Јабланичког округа нестаје 68 од укупно 331 села. Најугроженије су општине Црна Трава, Медвеђа и Бојник. Од 25 црнотравских села, седамнаест одржавају старци. У Бојнику је дванаест села пред гашењем, у Лебану седам, у Лесковцу осам, док ће у Медвеђи опустети чак 43 села. На поменутом скупу оцењено је да држава нема стратегију за заустављање исељавања. На подручју Јабланичког округа, 1981. године је живео 262.531 становник, 14.697 више него 2002. године, а данас их је свакако још мање. Уколико се настави садашњи тренд, Јабланички округ ће ускоро имати онолико становника колико их је овде било пре двеста година.
Барјак миграције са југа понели су печалбари који су трбухом за крухом кренули у развијеније крајеве. Многи од њих су временом повукли и своје породице. Црна Трава је 1948. године имала 13.614 становника, да би према последњем попису њихов број пао на 2.561. Подаци говоре да их је тренутно тек 1915, а овде страхују да ће наредни попис општина дочекати са мање од хиљаду душа. Годишње умре десет пута више него што се роди, просек старости је преко седамдесет година. Председник општине Славољуб Благојевић каже да општина не може да учини ништа без помоћи државе.
О суморној демографској слици најбоље говори податак да на подручју ове општине има само 58 ученика, школе су затворене у већини села, а у први разред минуле јесени кренуло је само пет школараца. У осмогодишњој школи у Саставу Река, где је некада било више од стотину ученика, сада у прва четири разреда нема никог, такође ни у шестом, а у петом, седмом и осмом разреду наставу похађају по два ђака. Према последњем попису, у Острозубу је живео само један становник, у Рајчетину шест, у Бистрици осам.
Слична је ситуација и у Медвеђи где је број становника у послератном периоду преполовљен. Срби се селе у правцу Београда, а Албанци према Приштини.
– Забринута сам због свега што се дешава и питам се да ли ће држава да донесе програм расподеле становништва. Општина Медвеђа се празни, индустрије нема, приватизација није успела, без посла је око 1.200 људи. Млади одлазе ради школовања, иако овде постоје услови за средње, па чак и за високо образовање, јер су отворена одељења Правног и Економског факултета. Сви они који оду на школовање ван Медвеђе не враћају се више. Одлазе правници, економисти, лекари, инжењери. Број ђака опада, не само по селима, већ и у самој Медвеђи. Године 1994. у први разред су уписана три одељења, у школској 2009/2010. два одељења са по петнаест ученика, а идуће јесени у први разред ће кренути само једно одељење – јада се за наш лист Јадранка Божовић, начелница Општинске управе у Медвеђи.
У Тулару је некада било од 600 до 700 ученика, а сада има само 34 школарца, у првом, другом и четвртом разреду нема ученика, а на јесен ће школа пасти на 23 основца. Слично је у Лецу и Буџумету, па чак и у туристичкој Сијаринској Бањи.
На подручју Пчињског округа најтежа је ситуација у општинама Трговиште и Босилеград. Председник босилеградске општине Владимир Захаријев каже за наш лист да је највећи талас миграције ову општину погодио између 1981. и 1991. године, број житеља ове општине опао је са осамнаест на мање од једанаест хиљада, а последњих година број становника се задржава на десетак хиљада.
– Људи иду трбухом за крухом. Држава не води довољно рачуна о нама који смо на обронцима земље. Привреда је неразвијена, посла нема, две до три хиљаде сезонских радника из ове општине одлази у печалбу у Црну Гору, Неготинску крајину и у бројне градове Србије где налазе услове за егзистенцију. На срећу, они се враћају, тако да више нема наглог исељавања. С друге стране, последњих година имамо масован повратак Бугара са овог подручја који су живели у Македонији, одакле се до сада вратило око две хиљаде наших исељеника – истиче Захаријев.
Према његовим речима, босилеградским селима за сада не прети гашење, али већ за десет до двадесет година почеће да нестају, јер тамо живе углавном старачка домаћинства. И број ученика стагнира, а школе се одржавају чак и тамо где има само по један или два ученика.
Tweet
Најновије вести
- Инстант јавност и популарност
- Видовданке краљице ајвара
- Чаролије из црепуље
- Одржан пети ПУБ квиз
- Баскет турнир
- Годишњица радне бригаде у Чукуровцу
- Михољски сусрети у Мозгову
- Нови мурал у граду
- Боксерски клуб РУДАР - Алексинац
- Годишњица битке на Делиграду
Најновији огласи
- Издајем једнособан стан у Алексинцу
- Crtana serija NINDŽA KORNJAČE stare epizode, kompletno + USB
- Prodajem lokal
- Serije 'ALLO 'ALLO + MUĆKE + USB (AKCIJSKA CENA)
- 20/40 FT HC transportni kontejner na prodaju
Највише ...
- Боксерски клуб РУДАР - Алексинац
- Одржан пети ПУБ квиз
- Нови мурал у граду
- Михољски сусрети у Мозгову
- Видовданке краљице ајвара
- Чаролије из црепуље