Алексиначке вести - новости Алексинац
Претрага
cirilica | latinica

Шалтер као казна за привреднике

rss

24.01.2011. Извор: Новости

Привредници у Србији имају доста проблема са сложеним и прекобројним процедурама, а највише примедби имају на процедуре Министарства финансија и Пореске управе.

Шалтер као казна за привреднике
Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) у последње две године прикупила је преко 250 образложених предлога привреде за укидање или поједностављење бирократских процедура које штете пословању у Србији.

"Поступак добијања ПИБ траје дуже него поступак оснивања фирме. Пореској управи обично је потребно десет дана да изда ПИБ, а ако постоји порески дуг оснивача, и значајно дуже", кажу у НАЛЕДу.

Фебруара 2009. године Влада Србије покренула је Свеобухватну реформу прописа (СРП), са циљем укидања или промене превазиђених и неефикасних прописа и процедура. Према изворима из Јединице за свеобухватну реформу прописа, идентификовано је 305 препорука, од којих је Влада усвојила већину (282 препоруке), док је спроведено свега 79, од чега 18 - само делимично. Рок за спровођење државне Свеобухватне реформе прописа истекао је 30. јуна прошле године.

Отварање текућег рачуна у пословним банкама може да потраје и по неколико недеља, а често се захтева подношење доказа о власничкој структури, односно о сваком акционару или члану који има више од десет одсто акција или удела у фирми. Овај „ланац“ власништва иде од домаћег предузећа, преко евентуалних акционара или чланова у иностранству, па све до појединаца.

Када превазиђе проблем оснивања, фирма се сусреће са баријерама које се односе на администрирање пореза.

"Када се у пореском билансу за утврђивање пореза на добит искаже претплата, Пореска управа врши повраћај вишка плаћеног пореза тек пошто изврши претходну контролу. Понекад тражи да изврши контролу пословања за протеклих пет година, иако све то није утврђено законом. Ово подносиоци схватају као својеврстан притисак да одустану од свог захтева за повраћај", констатују истраживачи НАЛЕД.

Привредницима, посебно у условима тешке наплате било које фактуре, изразито смета законска обавеза да се ПДВ обрачунава када је извршен промет робе и услуга, без обзира на чињеницу када ће бити извршена наплата. То доводи до честих ситуација да порески обвезник дугује ПДВ за робу који ни сам није наплатио.

"С друге стране, уколико је роба плаћена авансно, закон намеће обавезу обрачуна ПДВ даном када је извршено плаћање", истичу у НАЛЕД.

Привредници негодују и због тога што држава ништа не чини да послодавцима олакша исплату зарада запосленисма.

"На пример, обавезна овера образаца о извршеним исплатама зарада често подразумева око два сата чекања у реду испред шалтера за оверу, сваког месеца. А, да би извршио исплату зарада за један месец, послодавац мора да обрачуна и уплати одговарајуће порезе и доприносе. Прописи налажу да се уплата пореза врши по општинама становања запослених, док се доприноси за здравствено осигурање уплаћују према регионалним здравственим центрима. Доприноси за ПИО, пак, плаћају се према седишту фирме", наводе у НАЛЕД.

Коментара: 0


# Пореска Управа
@


 

[ Додај коментар ]


Будите обавештени

Дозвољавам да ми овај портал доставља обавештења о најновијим вестима