- Новости
- Друштво
- Економија
- Наука и техника
- Здравље
- Култура
- Забава
- Спорт
- Колумне
- Најаве и обавештења
- Алексинац
- Огласи
- Пословни огласи
Руска традиција - празнични обичаји и догађаји у Москви
17.10.2016. М.Т.
Тринаест дана након католичког Божића, 7. јануара, Руска православна црква слави Божић, у складу са старим јулијанском календару. То је дан како свечаних ритуала и радосне прославе. Баш као што се то чини и у Србији.
Након револуције 1917. године, Божић је био забрањен широм Русије, заједно са другим верским прославама. Тек 75 година касније, 1992. године, је празник поново обележаван.
Данас се опет слави на грандиозан начин, са верницима који учествују целу ноћ у миси у мирисним црквама испуњеним тамјаном, у друштву осликаних икона светаца. То је један од разлога зашто путовање у Русију постаје све популарније код нас.
Божић у Русији је један од најрадоснијих празника у хришћанском свету. Уочи Божића, традиција у Русији је за све чланове породице да се окупе како би уживали заједно у посебном оброку. Различита храна и обичаји током овог оброка разликују се у Русији од села до села и од породице до породице, али неки аспекти су остали исти. Ево какви су празнични обичаји у Русији и догађаји у Москви.
Православни обичаји
Стара руска традиција, чији су корени у православној вери, је пост за бадње вече и посебан оброк.
Пост обично траје до завршетка вечери црквене службе или док се не појави прва звезда, неки људи се у потпуности одричу од хране током поста. Вечера која следи је обилата, мада, месо није дозвољено. Кутyа (кутја), врста каше, је главно јело.
То је веома симболично јело, а састојци су разне житарице или пиринач са медом, маком и воћем које треба да донесу срећу и мир. Често се једе из једне велике чиније што симболизује јединство. Некада би породице бацале кашику сочива на плафон, а ако се сочиво залепи то се тумачило као добар знак, да ће бити среће и да ће жетва бити добра.
Руско славље почиње када се прва звезда појави на небу. Иако је сва храна послужена строго посна, служи се у необичној свечаној атмосфери и на предвиђен начин. Руси зову овај оброк: "Света вечера" Породица се окупља око стола у част доласка Христа. Бели стољњак, симбол Христовог повоја, покрива сто.
Сено се посипа као подсећање на сиромаштво у пећини у којој је рођен Исус. Висока бела свећа се поставља на средину стола, што је симбол Христове "Светлости света." Велика кружна векна хлеба, пагацх (погача) се ставља поред свеће и представља симбол Христа, хлеба живота.
Оброк почиње са молитвом, коју изговара отац породице. Молитва захвалности за све благослове у протеклих годину дана је изречена и онда се нуде молитве за добру срећу у наредној години.
Глава породице поздравља присутне са традиционалним божићним поздравом:
"Христос се роди!" Чланови породице одговарају: "Слава му!" Мајка породице благосиља све присутне са медом у облику крста на свачијем челу, говорећи: "У име Оца и Сина и Светога Духа, да имате сласт и много добрих ствари у животу и у Новој години. "
Након тога, свако узима парче хлеба, прво га умаче у меду, а затим у сецканом белом луку. Мед је симбол слаткоће живота, а бели лук горчине. "Света вечера" се затим једе. После вечере, судови се не перу и прелази се на отворање божићних поклона. Онда породица иде у цркву, и враћа се кући између 2 и 3 сата ујутру. На Празник Рођења, комшије и чланови породице посећују једни друге, иду од куће до куће, једу, пију и певају божићне песме цео дан.
Света вечера за Бадње вече
Вечера за Бадње вече је посна, али свечана. Најважније јело је специјална каша се зове кутја. Церемонија која укључује благослов куће се често обавља. Кутја се једе из заједничког тањира који симболизује јединство.
Традиционално, "Света вечера" се састоји од 12 различитих јела, симболично од 12 апостола. Иако постоје варијације у храни од места до места и села до села, ово су јела која су обично служена:
- Чорба од печурака са запршком; или кисели купус
- Посни хлеб ( "пагацх")
- Стругани бели лук
- Чинија меда
- Печен бакалар
- Свеже кајсије, поморанџе, смокве; или сушене и куване
- Лешник
- Пасуљ (споро куван цео дан) зачињен са исецканим кромпиром, много белог лука, со и
бибер по укусу
- Грашак
- Першун Кромпир (куван кромпир са сецканим першуном и маргарином)
- Бобал'ки (мали кекс у комбинацији са киселим купусом или маком са медом)
- Црвено вино
Некада је била уобичајена пракса на Бадње вече, да људи са маскама животиња иду од куће до куће, добро се проводе, певајући песме познате као кољадке. У замену за њихове песме, певачима су нудили храну и новчиће, који су радо прихватали.
Деда Мраз и Јелка
Због сузбијања религије током совјетског режима, Светог Николу је заменио Дед Мороз или Деда мраз, руски дух зиме који доноси поклоне за Нову годину. Њега прати Снyегуроцхка, или Снежна девојка, његова унука која му помаже да подели поклоне.
Божићна јелка (Yолка) је још једна традиција забрањена током совјетске ере. Како би задржи обичај у животу, људи су украшавали новогодишње дрвеће. Будући да су украси били или веома скупи или недоступни, породично стабло је украшавано са домаћим украсима и воћем. Yолка потиче од речи која се односи на јеле.
Обичај украшавања јелке је уведен у Русији од Петра Великог, након што је током 1700-тих посетио Европу.
За Нову годину деца би се окупила око јелке и држећи се за руке дозивала Деда Мраза, а када би се он појавио лампице на јелки би се упалиле.
Замена Божића Новом годином
Мало је људи у Русији зна, али када су комунисти преузели власт 1917. године и забранили отворено изражавање вере. Иако је било лако да молити се код куће, Руси су били забринути због одрицања своје традиционалне божићне прославе.
Али, где постоји воља, постоји и начин!
Изменили су традицију за Новогодишње празнике тако да укључи украшено дрво, и увели лик под називом "Дед Мороз," који је изгледао врло слично западном "Деда Мразу" или "Пере Ноел" - осим што је носио плаво одело.
Заправо, Дед Мороз је лик који је постојао у паганској култури, вековима раније. За неко време, Божић је био све осим заборављен. У ствари, углавном се прослављао само у малим селима, где је грађанство било далеко од радозналих очију Партије.
Видимо да руски обичаји поприлично подсећају на наше. Није ни чудо, с’ обзиром на повезаност наших култура. Да ли сте имали прилику да искусите још неке обичаје у мањим местима које овде нису наведени и који су то обичаји?
Tweet
Најновије вести
- Баскет турнир
- Годишњица радне бригаде у Чукуровцу
- Михољски сусрети у Мозгову
- Нови мурал у граду
- Боксерски клуб РУДАР - Алексинац
- Годишњица битке на Делиграду
- Опозиција тражи Хитну седницу
- Делегација из Лавриа
- Драган Којић Кеба у Алексинцу
- На Морави воденица стара
Најновији огласи
- Издајем једнособан стан у Алексинцу
- Crtana serija NINDŽA KORNJAČE stare epizode, kompletno + USB
- Prodajem lokal
- Serije 'ALLO 'ALLO + MUĆKE + USB (AKCIJSKA CENA)
- 20/40 FT HC transportni kontejner na prodaju
Највише ...
- Делегација из Лавриа
- Михољски сусрети у Мозгову
- Боксерски клуб РУДАР - Алексинац
- Нови мурал у граду
- Опозиција тражи Хитну седницу
- Годишњица битке на Делиграду