- Новости
- Друштво
- Економија
- Наука и техника
- Здравље
- Култура
- Забава
- Спорт
- Колумне
- Најаве и обавештења
- Алексинац
- Огласи
- Пословни огласи
Зашто село пропада: Србија увезла десетине хиљада тона поврћа!
09.04.2016. Ослобођење
Србија, земља која, како често волимо да кажемо „пола Европе може да храни“ у иностранству је прошле године, између осталог, набавила 15.000 тона пасуља, 25.000 тона парадајза, 30.000 тона кромпира, као и више од 6.000 тона краставаца… показују подаци Привредне коморе Србије.
Рано поврће, млади кромпир, парадајз, краставци, стижу готово са свих континената, увозно смо зависни и од онога чега бисмо могли да имамо напретек.
Годишње за поврће, које можемо сами да гајимо „дамо“ више десетина милиона долара. Само за пасуљ у току 2015. платили смо 11 милиона долара, на кромпир је „отишло“ још девет, на парадајз 15,5 а краставце 3,8 милиона долара…
– Укупан увоз пољопривредно-прехрамбених производа у 2015. години износио је 1,4 милијарде долара, док је извоз износио око 2,8 милијарди долара – каже за „Новости“ Ненад Будимовић, секретар Удружење за пољопривреду, прехрамбену индустрију.
Најзаступљенији у увозу су, додаје Будимовић, слаткиши, кондиторски производи за које смо избројали чак 171 милион долара, за сокове и џемове – 66,8 милиона долара, док је за минералне воде и безалкохолна пића плаћено око 35 милиона „зелених“ новчаница.
Трговци истичу да понуда поврћа и воћа зависи првенствено од сезоне и од могућности да се та роба набави на домаћем тржишту. Млади кромпир стиже нам из Грчке, црни лук из Холандије, бели из Кине, краставац из Македоније, пасуљ из Киргистана…
– Где год је могуће сарађујемо са домаћим произвођачима, поготово у категорији воћа и поврћа – тврди Оливера Ћирковић, пи-ар менаџер „Универекспорта“. – Наравно, постоје категорије где је то немогуће, као код тропског воћа, али и тамо где се поред домаће скупље нуди и увозна јефтинија роба, као рецимо за бели лук, пасуљ…
Стручњаци упозоравају да је наш проблем то што имамо четири пута мањи обим производње од потребног, који је у знатној мери опао током приватизација у последње две деценије. Саветник за агроекономију Економског института у Београду Миладин Шеварлић каже, за „Новости“, да је више разлога за повећан увоз поврћа и воћа.
– Најпре, наша недовољна производња раног поврћа по ценама које нису конкурентне у односу на робу и цене, рецимо из Турске – истиче Шеварлић. – Друго, разлике у нивоу субвенција које добијају пољопривредници у Србији, а које су најниже у Европи. Затим, колатерална штета због економских санкција САД и ЕУ с једне, и Русије с друге стране, што се одразило на повећан увоз високосубвенционисане производње из ЕУ и Турске на наше потпуно либерализовано тржиште.
Понуде
Трговци кажу да домаћа производња често не задовољава потражњу, па зато продају увозни зелениш. Структура понуде увозног воћа и поврћа, кажу, зависи од годишњег доба. Увози се у периоду када те робе нема на домаћем тржишту.
# пољопривреда храна др Миладин Шеварлић без ГМО
@
Tweet
[ Додај коментар ]
Најновије вести

- Магна организује бесплатне прегледе
- Oбнова Храма у Горњем Адровцу
- Ниф на Првенству Централне Србије
- La Grand Diversion у Нишу.
- Постављен хуманитарни контејнер
- Борба с алексиначким ветрењачама
- Хит потез дечака из Алексинца
- Време успона и падова
- Ниф на самбо такмичењу
- Уметници у Параћину
Најновији огласи

- USB fleš memorija Kingston od 64GB (NOVO)
- Brz i legitiman online kredit za sve
- ХИТНО потребна кућа/стан за одржавање и становање
- PLASTICNA AMBALAZA SRBIJA
- Plac na prodaju
Највише ...
- читања
- коментара
Миле Контраш 10.04.2016.
Зато што су Борис, Александар Вучић и њима слични, залудели народ Фармом, Паровима и Великим братом. Да вас подсетим, скоро све на пијаци се увози и већина препродаје производе који углавном не задовољавају ЕУ стандарде, а камо ли онај наш стари ЈУС.
Swaner 10.04.2016.
Jesu li gore spomenute spodobe donele uredbu da to mora da se gleda?
Bolna je cinjenica da smo takvi i da to narod hoce. Ko nece on ne gleda. Ja sam u kuci izbrisao sve kanale sa tim emisijama pa ako ne mogu decu na ulici da zastitim od toga bar cu u kuci.
Горан 10.04.2016.
Тако треба
http://www.vaseljenska.com/ekonomija/srbija-uvezla-cak-15-000-tona-pasulja/