- Новости
- Друштво
- Економија
- Наука и техника
- Здравље
- Култура
- Забава
- Спорт
- Колумне
- Најаве и обавештења
- Алексинац
- Огласи
- Пословни огласи
Испитивање и импрегнација меког крила
23.01.2007. З. Маринковић

Зависно од врсте материјала и услова коришћења, крило постаје пропустљиво за ваздух, теже се пуни, не задржава и не постиже оптимални притисак. Тако омекшало крило, има неравну површину и још већи отпор кретању. Зато се креће спорије и још теже пуни, па нема довољну чврстину и лако се подвија. Због смањене брзине лако губи динамички узгон и из стања летења прелази у неконторлисано пропадање.
Испитивање јачине материјала, радимо убадањем иглом и бочним затезањем. Пробу иглом вршимо на неколико критичних места, нарочито на излазној ивици и горњаки изнад отвора. Ако материјал пружа отпор цепању при сили до 5 Њутна (0,5 Кг), то ј је одлично стање. Ако цепање материјала почне при мањој сили, сразмерно је умањен квалитет и употребљивост крила.
Такво крило можемо импрегнисати, и употребљавати за обуку на земљи. Ако материјал издржи пробу иглом без оштећења, можемо га импрегнисати и летети, према упутству произвођача без ограничења.Испитивање порозности материјала вршимо обичним левком, пречника око 0,1 м. Тај шири отвор левка чврсто притиснемо на затегнуту површину крила, да ваздух не пролази између крила и ивице левка. Затим покушамо да удахнемо ваздух кроз ужи отвор левка. Ако успемо да удахнемо довољну количину ваздуха за дисање, онда крило није безбедно за летење и треба га импрегнисати. Ако успемо да удахнемо мање ваздуха, онда је обрнуто сразмеран и квалитет материјала. Ако материјал не пропуста ваздух и при усисавању се набира, онда је квалитет импрегнације одличан и не треба је обнављати. Средство за импрегнисање мора бити нешкодљиво за здравље и крило, безбојно, вискозно, отпорно на УВ зрачење и гљивице, јефтино, лако употребљиво и дужег века трајања.
Импрегнацију вршимо 3% етилалкохолним раствором целулозног деривата. У потпуности задовољава постављене услове и доступан је.Поступак импрегнисања вршимо после прања, сушења, крпљења и тестирања јачине. Распршивањем се постиже равномеран слој и брзина наношења. Раствор мора потпуно поквасити и натопити површину. Испаравањем алкохола остаје танка опна између влакана, која се држи механички и не делује хемијски. Колико је то позитивно, јер не умањује чврстину крила, толико је импрегнација мање постојана и пропада брже од скупе фабричке импрегнације. Овај индиферентан раствор је универзалан за све врсте меких крила и многима ће продужити живот за још који стотинак сати летења. Ми смо на једном крилу обнављали слој три пута, јер је материјал јак и може безбедно летети.
25.5.2007 смо добили бесплатно, нов раствор на тестирање. Емулзија садржи 3,5 до 4,5 грама суве материје по квадратном метру осушеног крила. Два крила смо обрадили за пробу.
# опрема Зоран Маринковић импрегнација параглајдинг
@
Tweet
[ Додај коментар ]
Најновије вести

- Коља и Гробовласници у Нишу
- Премијерa филма
- Лепа прича за супер Б лигу
- Почела промоција Техничке школе
- Резулати са такмичења из математике
- Отворена деоница ауто-пута
- Волонтери Нишвил фестивала
- Читалићи обавештење
- Време митинга и контрамитинга
- Резултати Loznica Open 2023
Најновији огласи

- Izdajem lokal-poslovni prostor na Zlatiboru
- Serija Mućke kompletna (sve sezone + specijali)
- Emergency Loans Contact us now
- Vaš kredit za dva dana
- Brz i legitiman online kredit za sve
Највише ...
- читања
- коментара
STAMENCO 30.09.2008.
ZDRAVO
Ja sam iz Kavadarci-Macedonija pa bih molio da dobijem vise informacije oko imprgnacije kila odnosno gde mogu da nabavim to sredstvo HVALA