Aleksinačke vesti - novosti Aleksinac
Search
cirilica | latinica

Nikola Cvetković: Strana publika uvek dočekuje koncerte srdačnije i nestrpljivije za razliku od naše

rss

11.04.2022. Andrija Gogić

Nikola Cvetković, kompozitor i pijanista iz Aleksinca, završio je osnovne i master studije na Fakultetu umetnosti u Nišu, na kome trenutno radi kao profesor i predaje predmet korepeticija. Njegove kompilacije obrada poznatih stranih bendova, kao i autorska dela, doživela su slavu širom Evrope i sveta.

Nikola Cvetković: Strana publika uvek dočekuje koncerte srdačnije i nestrpljivije za razliku od naše

Odakle tolika ljubav prema skandinavskim, a posebno švedskim metal bendovima i kako je ona povezana sa stvaranjem tvoje muzika?

Nikola: Vrlo je interesantno da ljubav koju imam prema skandinavskim bendovima i autorima je prevashodno egzistirala kao odbojnost prema istoj toj muzici. Razlog je to što me je bliski prijatelj na žurkama pre petnestak godina konstantno „bombardovao“ tom muzikom koju u to vreme nisam voleo. Jednog popodneva sam seo uz klavir i dao šansu toj muzici, tada sam video da se u tom stilu i kompozicionom pristupu skrivaju meni prijemčive strukture koje odgovaraju mojim ličnim afinitetima. Tada sam rešio da to vremenom prenosim na klavir, sasvim spotano, što je rezultirano lepim proizvodom i klavirskim aranžmanom.

Tvoje obrade bendova Opeth, Katatonia i Alice in Chains poznate su ljudima ne samo u Srbiji, nego i širom sveta, posebno kompilacija benda In Flames koja na platformi Youtube ima preko sto hiljada pregleda, kako praviš selekciju bendova koje ćeš da obradiš i koje obrade možemo da očekujemo u budućnosti?

Nikola: Selekciju radim isključivo na osnovu toga šta meni, onako plastično rečeno, leži pod prstima. Kada slušam tu muziku prvo razmišljam kako bi ona potencijalno zvučala na klaviru, u tom jednom klavirskom aranžmanu, gde moraš da svedeš više instrumenata. To su sve vrlo „teški“ zvuci koji na klaviru imaju potencijal da zvuče lepo, pitko i pitomo. Ako osetim da pesma može da se iznese na taj način, sednem i krenem da radim na njenom aranžmanu. U prethodne par godine „ispucao“ sam sve bendove koje sam planirao da obradim, ali razmatram da krenem da radim na kompilaciji benda Korn.

Jesu li bendovi koje si obrađavao čuli tvoje obrade i ako jesu, kakva je bila njihova reakcija?

Nikola: Apsolutno! Počevši od bend Katatonia, koje sam prve počeo da obrađujem, još 2009. Tada je gitarista benda čuo moju obradu snimljenu “skršenim” telefonom, ali uvideo je da tu postoji kvalitet i od tada smo u kontaktu. Pre par meseci, dobio sam poziv od njihovog basiste da gostujem na jednom izdanju koje treba da izađe ove godine, a u pitanju je njihov drugi projekat Bloodbath, koji pored Andersa čine bubnjar iz benda Opeth,  kao i pevač Katatonije. To će biti jedna vrlo interesantna muzička konstrukcija. Takođe, bivši gitarista benda In Flames, objavio je moju kompilaciju na svom profilu, tome je usledila ekplozija pregleda, komentara i kupovine albuma. Jedino nisam uspeo da steknem kontakt ša Čejnsima, ipak su oni nedostižni.

Možemo li da očekujemo još kompilacija bendova iz Sijetla?

Nikola: Vrlo izvesno.

Može li jedan neoklasični pijanista poput tebe može da opstane u Srbiji i da li ta vrsta muzika uopšte može da opstane kod nas?

Nikola: To je vrlo dobro pitanje. Da nije moderne ere, tehnologije i interneta mislim da bi to bilo mnogo teže, ali ako socijalne mreže utilitarizuješ u sopstvenu korist mislim da možeš da postigneš velike rezultate i na globalnom planu.

Pored obrada, imaš i dva autrska albuma In Retrospect i Fragments of Imagination, reci nešto više o tvojim autorskim delima?

Nikola: In Retrospect se desio sasvim spontano nakon jedne vrlo haotične godine u smislu turneja, snimanja i generalno obima posla. Preko zime, kad sam bio malo rasterećeniji od posla, naišle su mi neke ideje koje su se javljale i ranije, ali nisam imao vremena, možda ni dovoljno kreativnosti da podstaknem taj rad na autorskom albumu. Zapravo sam veoma zadovoljan kako je sve to prošlo, pošto je to ipak prvi autorski album gde sam razrađivao te svoje ideje, koje su baš kako si rekao, u nekom neoklasičnom stilu. Fragments of Imagination je sniman prošle godine i on je inspirisan mojim idolima iz svere džez muzike i neke alternativnije branše. U njemu sam razradio neke tematske materijale u svojstvu modernog džez trija. Imao sam i goste na tom albumu, kolegu sa fakulteta profesora Andriju Mičića, saksofonistu, koji je oplemenio jednu od mojih kompozicija.

Koji su ti muzičari koji su te inspirisali za tvoj drugi album?

Nikola: Pre svega inspirisala me je izraelska i jermenska džez scena, Avišaj Koen i Šaj Mestro, pijanista koga baš gotivim. Trudio sam se da prenesem njihove nacionalne i tradicione motive upakovane kroz drugačiju formu.

Imaš li nešto novo u pripremi i, ako imaš, kad možemo da očekujemo novi materijal?

Nikola: Vrlo diskutabilno. Ideje uvek naviru, ali uvek se kod nas umetnika čeka taj pravi nalet inspiracije. Nikad ne treba raditi nešto zbrza kako bi se izbacilo, treba čekati pravi momenat. Težim ka tome, ali nadam se da će biti u nekoj bliskoj budućnosti.

Često ste držali koncerte širom Evrope i sveta, ali zbog pandemije to se obustavilo. Da li  imaš neke nove datume za koncerte u Evropi?

Nikola: Hvala Bogu, imam. Po svemu sudeći, ovaj kovid haos se konačno malo stišao. Za nedelju dana idem za Belgiju sa koleginicom, profesorkom flaute sa mog fakulteta. Nakon toga sledi Letonija, gde sam pre 4 godina održao mini turneju, koja bi trebalo ponovo da se realizuje, a julu me očekuje nastup u Španiji. Nadam se da će u buduće biti malo više nastupa nego u ove protekle dve godine.

Kako strana publika regauje na vašu muziku?

Nikola: Strana publika uvek dočekuje te koncerte srdačnije i nestrpljivije za razliku od naše, nažalost. Gde god da sam nastupao, kada je u pitanju strana publika, to su bile izuzetno lepe i velike ovacije. Takvo prihvatanje nisam imao priliku da osetim kod nas, osim od strane meni bliskih ljudi. Ne znam da li je ta kultura slušanja i poštovanja nečijeg rada na nekom višem nivou u inostranstvu nego kod nas, to je već neko sociološko političko pitanje za koje ne bih da ulazim u analizu.

 


# intervju rok muzika koncert Nikola Cvetković
@


 



Budite obavešteni

Dozvoljavam da mi ovaj portal dostavlja obaveštenja o najnovijim vestima