Aleksinačke vesti - novosti Aleksinac
Search
cirilica | latinica

Milijarda evra na raspolaganju malim i srednjim firmama

rss

22.03.2010. Danijela Nišavić, Blic.rs, Foto:Shutterstock

Mala i srednja preduzeća koja učestvuju sa čak 75 odsto u stvaranju bruto domaćeg proizvoda i upošljavaju oko milion ljudi, u godini krize likvidnosti mogu da računaju na oko milijardu evra kredita iz više izvora.

Milijarda evra na raspolaganju malim i srednjim firmama
Zahvaljujući prošlogodišnjem zajmu Evropske investicione banke u Srbiji je otvoreno 2.090 radnih mesta

Osim zajmova uz subvenciju države za likvidnost i investicije od 90 milijardi dinara, ovim firmama, koje čine srž privrednog života, na raspolaganju je i oko 45 miliona evra povoljnih zajmova iz različitih inostranih kreditnih linija, dok su iz Fonda za razvoj predviđene 24 milijarde dinara.

Narodna banka Srbije je administrator za četiri kreditne linije - Evropske agencije za rekonstrukciju, Vlade Republike Italije, Evropske investicione banke i donacije Kraljevine Danske. Trenutno je privredi iz tri linije raspoloživo 43,47 miliona evra.

- U ovoj godini iz Fonda revolving kredita biće na raspolaganju 4,7 miliona evra. Kredit Vlade Republike Italije od 33,25 miliona evra je u potpunosti realizovan od 2005. do 2008. godine i koristi se na bazi revolvinga. Do sada je realizovano 105 kredita od 39,5 miliona evra, čime je otvoreno 547 novih radnih mesta, a krajnjim korisnicima u ovoj godini biće na raspolaganju oko 6,8 miliona evra. Sredinom 2009. zaključen je novi kredit za finansiranje malih i srednjih preduzeća i lokalne samouprave u iznosu od 30 miliona evra koja će biti raspoloživa u toku ove godine - kažu za "Blic" u Narodnoj banci Srbije.

Veliko interesovanje je za kredite uz subvenciju države. Od prošle godine, od kada ovaj program za ublažavanje krize postoji, ukupno je privredi dato 1,25 milijardi evra. U 2010. odobreno je 131,8 miliona kredita uz subvenciju za likvidnost i investicije preduzećima, a očekuje se da će do kraja godine biti odobreno ukupno 90 milijardi dinara (900 miliona evra). Ohrabruje to što polako raste broj preduzeća koji ove kredite koriste za investicije.

Mlađan Dinkić, potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije i regionalnog razvoja, kaže da je jasno da mnogi privrednici ne znaju dovoljno o uslovima za kreditiranje.

- Mala i srednja preduzeća imaju veću mogućnost da uzmu kredite, jer za razliku od velikih, ona nisu prezadužena. U proteklom periodu ona nisu zauzela onoliko pažnje koliko im treba, do sada se uvek čuo glas velikih. To se menja. Budućnost naše privrede je upravo taj sektor. Zato smo i pokrenuli inicijativu za osnivanje Poslovnog saveta za mala i srednja preduzeća, koji će činiti 80 najuspešnijih MSP iz čitave Srbije - ističe Dinkić.

Glavni motiv je da se čuje šta su konkretni problemi ovog sektora. Poslovni savet će se sa ministrom sastajati najmanje jednom u tri meseca. Prvi, konkretni posao će biti javna rasprava o zakonu o zanatstvu koji bi na leto trebalo da usvoji Skupština.

- Druga tema je da im se predstavi koji su im sve finansijski izvori na raspolaganju za investicije, obrtna sredstva. Jedan su sigurno povoljni krediti Fonda za razvoj, među kojima su najpovoljniji oni koji su namenjeni za nerazvijena područja - ukazuje Dinkić.

Za ovu godinu, kako kaže Olivera Božić, direktor Fonda za razvoj, mala i srednja preduzeća mogu da računaju na 24 milijarde dinara kredita.

Osim zajmova, privrednici mogu da koriste i bespovratnu finansijsku pomoć, koju mogu da dobiju od Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) i Nacionalne agencije za regionalni razvoj.

- Predviđeni budžet za 2010. godinu je 80 miliona dinara. Zbog uredbe Ministarstva finansija o dodeli državne pomoći koja je stupila na snagu u subotu, a koja se oslanja na direktive EU o zabrani državne pomoći izvoznim preduzećima, naš program će biti adaptiran novim pravilima. Naime, sve planirane aktivnosti moraće da odobri komisija za kontrolu državne pomoći. Preduzeća mogu da dobiju novac za sertifikaciju i resertifikaciju, odlaske na sajmove u inostranstvu, dizajn, pakovanje proizvoda, kao i zaštitu intelektualne svojine - ističe za "Blic" Vesna Perić, direktorka SIEPA.

Program pomoći ubuduće više se neće odnositi isključivo na izvozno orijentisana preduzeća, već će za njega moći da konkurišu mala i srednja preduzeća registrovana u Srbiji.

Nacionalna agencija za ravnomerni regionalni razvoj takođe preduzećima daje bespovratni novac za njihove nastupe na sajmovima, kao i za uvođenje standarda. Bez toga je nemoguće napraviti proboj u EU.

Lična karta malih i srednjih preduzeća

OSNOVNI PODACI

Mala i srednja preduzeća - 111.592 (ukupno)
Preduzetnici - 222.503 (ukupno)
Broj zaposlenih - oko milion
Učešće u BDP - oko 75 odsto

DELATNOSTI

Mala preduzeća (do 49 zaposlenih)

Delatnost: trgovina na veliko, prevoz robe u drumskom saobraćaju, konsalting i menadžment, grubi građevinski radovi, specifični radovi niskogradnje, inženjering

Srednja preduzeća
(od 50 do 249 zaposlenih)

Delatnost: trgovina na veliko, gajenje žita i drugih useva i zasada, grubi građevinski radovi i specifični radovi niskogradnje, hoteli i moteli, s restoranom, sakupljanje, prečišćavanje i distribucija vode

Preduzetnici: Trgovina na malo u nespecijalizovanim prodavnicama, pretežno hrane, pića i duvana, trgovina na malo u specijalizovanim prodavnicama, restorani...

Najvažniji krediti na koje firme mogu da računaju

SUBVENCIONISANI

- Za investicije
Iznos: za preduzetničku radnju do 30.000 evra (za pretežne izvoznike do 60.000 evra); za malo preduzeće do 200.000 evra (za pretežne izvoznike do 400.000 evra); za srednje preduzeće do 1.500.000 evra (za pretežne izvoznike do tri miliona evra)
Rok otplate: od tri do pet godina, uz poček od 6 do 12 meseci
Kamatna stopa: oko pet odsto (3m Euribor + 4% godišnje)
Pozajmice uz garanciju Fonda
Kamatna stopa: 3m Euribor + 2% godišnje

-Za likvidnost
Iznos: za preduzetničku radnju do 20.000 evra; za malo preduzeće do 50.000 evra (za izvozne poslove do 100.000 evra); za srednje preduzeće do 500.000 evra (za izvozne poslove do dva miliona evra)
Rok otplate: 12 meseci
Pozajmice sa valutnom klauzulom: tržišne kamatne stope poslovnih banaka subvencionišu se sa četiri odsto
Dinarske pozajmice: kamatna stopa se računa tako što se referentna kamatna stopa NBS umanji za 1,5 odsto
Iznos: isti, ali u dinarima

FOND ZA RAZVOJ

- Kredit za investicije, ulaganja u osnovna sredstava i dugoročna obrtna.
Iznos: od dva miliona dinara
Kamatna stopa: 4,5 odsto
Rok otplate: šest godina, grejs period godinu dana
Fond za razvoj odobrava i druge kratkoročne kredite, kao i za nerazvijena područja

EVROPSKA AGENCIJA ZA REKONSTRUKCIJU

- Sredstva su namenjena malim i srednjim preduzećima, preduzetnicima i trgovačkim preduzećima za nabavku osnovnih sredstava
Iznos: od 20.000 do 200.000 evra
Kamatna stopa: tromesečni Euribor + 3,25 odsto
Rok otplate: do pet godina, period počeka do jedne godine
Posredničke banke: Unikredit, Erste, OTP, Čačanska, Komercijalna, Privredna banka Beograd, Rajfajzen banka

VLADA REPUBLIKE ITALIJE

- Najmanje 70 odsto kredita može se koristiti za nabavku opreme, rezervnih delova, tehnologije i industrijskih licenci italijanskog porekla. Najviše 30 odsto pojedinačnog kredita može se koristiti za pokrivanje troškova u zemlji, obrtnih sredstava i robe neophodne za realizaciju projekta Iznos: od 50.000 do milion evra
Kamatna stopa: fiksna do 4,9 odsto
Rok otplate: do osam godina, period počeka do dve godine
Posredničke banke: Unikredit, Čačanska, Komercijalna, Privredna banka Beograd, Banka Inteza

DONACIJA KRALjEVINE DANSKE (za Nišavski okrug)

- Finansiranje investicionih ulaganja i obrtnih sredstava
Iznos: kratkoročnih kredita od 3.000 do 30.000 evra
Iznos: dugoročnih kredita od 10.000 do 50.000 evra
Kamatna stopa: referentna kamatna stopa NBS uvećana za najviše 4%
Rok otplate: za kratkoročne kredite od šest do 12 meseci, za dugoročne kredite od godinu do pet godina uključujući i period počeka od 12 meseci
Posrednička banka: NLB

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/181841/Milijarda-evra-na-raspolaganju-malim-i-srednjim--firmama


# prevoz budžet saobraćaj Mlađan Dinkić Fond za razvoj Nišavski okrug javna rasprava
@


 



Budite obavešteni

Dozvoljavam da mi ovaj portal dostavlja obaveštenja o najnovijim vestima