Алексинац тоне са привредом
03.08.2015. Д. Стојановић, Новости
Има ли, после низа лоших приватизација, излаза из суморне свакодневице у некада моћном граду на Моравици.
Конфекција "Морава", коју је купио немачки "Грамер", све што произведе извози - једина светла тачка

У граду на Моравици својевремено је постојало тридесетак фабрика и других индустријских предузећа која су, углавном, успешно радила. Данас се оно што је од тога остало може избројати на прсте једне руке, па не чуди што је - од око 11.000 некадашњих радника - у алексиначкој привреди остало једва хиљаду и по трудбеника: пет пута мање од 7.600, колико је људи тренутно у евиденцији овдашње филијале Националне службе за запошљавање!
- Лоше приватизације уништиле су већину предузећа и нема те силе која нас може извући са дна, осим ако се не деси неко чудо, а ја у чуда не верујем... Многи од колектива постоје и данас: неки само на папиру, други зарасли у коров, трећи очерупани до темеља, па је постало нормално рећи како је од алексиначке привреде остало само - гробље. И, никоме овде никада неће бити јасно како су нетрагом нестале тако познате и успешне фирме, попут "Селекције", "ЕМПЕ", "Бетоњерке", "Фрада", "Фахопа", "Живинарства", "Прогреса", ПИК... - каже председник Самосталног синдиката општине Алексинац, Добрица Ранђеловић.
И, заиста, некада су филтери "Фрада" завршавали у многим европским земљама, фирма је запошљавала 450 људи, а онда је приватизација све свела на - четвртину! Слично је и са фабриком профила и цеви "Фахоп", којој је сада једина нада извесна компанија из Чачка, која ју је купила и упослила стотинак металаца. Надаље, и у "Бетоњерки" се, до приватизације, радило по европским нормативима, а онда је дошао нови газда, упропастио фирму и завршио иза решетака.
ОКОСНИЦА привредног развоја алексиначког краја некада су били пољопривреда и рударство, односно ПИК "Алексинац" и "Алексиначки рудник мрког угља", који су запошљавали по 1.000 радника. После вишегодишње агоније, ПИК је отишао у стечај, те остао без иједног запосленог, а крчмљење имовине обележила је распродаја 363 хектара земље по цени од само 17 евра за ар. Рудник је затворен 1989, али је у њему и даље запослено око 300 камарата, који раде у другим угљенокопима по Србији.
Тренутно, овај колектив је у стечају, а преосталих 30 од некадашњих 200 радника свакодневно стрепи шта ће сутра бити... Одавно се угасила и конфекција "Морава", која је радно ангажовала 800 шивача, али је она имала срећу да је купи немачки "Грамер", па сада око 1.300 радника - укључујући и погон на Алексиначком Руднику - израђује компоненте за аутомобилска седишта. И, све иде у извоз.
- Изгубљени су време и вредности које никада не можемо да вратимо. Зашто се челници општине нису придружили радницима, па заједно дигли глас против лоших приватизација - истиче Ранђеловић.
А, да је ситуација у алексиначкој привреди лоша, слаже се и заменик председника општине Чедомир Ракић.
- Када су фирме приватизоване, нас у локалној самоуправи нико ништа није питао, а сада се показало да је то листом био траљав посао, од којег сви "перу руке". Остали смо ми, немоћни пред незадовољством радника - каже Чедомир Ракић, поводом замерки Добрице Ранђеловића да се локални челници нису придружили радницима у борби против лоших приватизација.
# привреда Чедомир Ракић Алексиначки Рудник Грамер синдикат Добрица Ранђеловић
@
Tweet
[ Додај коментар ]
Најновије вести

- Милош Мирковић
- Нишвил у Србији
- Молитвени доручак
- Примедбе на квалитет радова на мосту
- Додела похвала и признања
- О судбини Нишвила
- Смиљана Јанковић Пешић (1937-2023)
- Додела постхумног признања
- Београдски синдикат у Нишу!
- Душан Ковачевић добио свој плато у Сокобањи
Најновији огласи

- ХИТНО потребна кућа/стан за одржавање и становање
- PLASTICNA AMBALAZA SRBIJA
- Plac na prodaju
- Valjak za peglanje Boš
- Alat za ispravljanje limarije vakumom
Највише ...
- читања
- коментара
- Вандали у Житковцу
- Виолисткиња Марина Живковић
- Ћерента подигао маузолеј
- Гордана Живановић (1957 - 2023)
- Без дочека у Житковцу
- Донација компаније Магна
Александар 03.08.2015.
Ове се наводи да је приватизација једини узрок уништења привреде?
Захваљујући приватизацији и имамо Грамер.
ПИК нема везе са приватизацијом. Емпа, нпр, није ни дочекала приватизацију, затворена је знатно раније. О рудницима не треба ни причати, нажалост, неки други услови су довели до затварања.
Постоје предузећа која су настрадала у приватизацији, мада не можемо рећи да су била у неком стању. Па и Алпос је продат из стечаја (мада тако није морало да буде)
Дакле, Добрице, буди мало објективан и препознај праве разлоге страдања привреде.
Битније о тога јесте пронаћи шта је то што може покренути привреду. Од кукања нема ништа.
Ja 03.08.2015.
Jeste, ali npr za zatvarnje Betonjerke je direktno kriva privatizacija, zajedno sa ostalim faktorima - jednostavno, ovud drzavu ne interesuje nista sem da sve rasproda i da stavi pare u dzep
kika 03.08.2015.
Lose ste obavesteni po pitanju Betonjerke i tih"tridesetoro"(19-oro),je ostalo na ulici svi su dobili otkaz ugovora o radu 01.07.2015.,tako da je i ovo preduzece naravno krivicom 80% drzave tu gde jeste,i to sve zbog necije neodgovornosti agencije za privatizaciju koja je i ostale pustila niz vodu... Naravno opstinsku VLAST to ne interesuje mi smo gradjani neke druge opstine a ne ove!!!!!
bivsi radnik 04.08.2015.
Dobrice pa jedan od ucesnika propadanja FAHOPA je bio predsednik sindikata, g-din Karpinski ,koji je pristao na sve uslove samo da sacuva svoju fotelju.A o dolasku Milosavljevica(fabricki Stipe Mesic) necu ni da komentarisem.Jednostavno receno SRAMOTA...
Ko li ga dovode proklet bio 04.08.2015.
Taj Zoran Milosavljevic redom zatvara firme. I kod Demokrate i kod Naprednjaci, u sve vlasti ga ima. Svaka mu cast
turista 04.08.2015.
aleksandre nemas ti pojma . empa je bila prodata prva jos decembra 2002 .samo su pobegli