Алексиначке вести - новости Алексинац
Претрага
cirilica | latinica

(Не)улагања у неразвијена подручја

rss

25.04.2007. Тања Станковић (danas.co.yu)

Јумко једини светао пример

Једно од обећања у предизборној кампањи за парламентарне изборе односило се и на равномерни регионални развој. Од тог циља не одустају ни челници ДС ни Г17 Плус, само је проблем што нико не помиње колико штете неразвијеним општинама наносе тиме што се три месеца безуспешно договарају о састављању владе. А упоредна анализа зарада и трошкова живота нимало не охрабрује. Чињеница је да су само Београђани и становници појединих места у Војводини својим платама могли да покрију просечну потрошачку корпу, док су становници не само југа Србије него и већине градова у централној Србији и Војводини били суочени са егзистенцијалним проблемима. На црној листи су се нашли Зрењанин, Суботица, Зајечар, Лесковац, али пре свих Сврљиг где је просечна плата од 9.997 динара била нижа и од половине просека оствареног у Србији.

Статистика, такође, бележи да цене хране нису биле адекватне зарадама. Напротив, веома честа појава је да су цене основних артикала више на југу него на северу земље. Слично је, кажу статистичари, и са ценама комуналија. Не чуди, отуда, што је према подацима Пореске управе само 36 грађана у 28 општина поднело пријаве о зарадама већим од 1,1 милион динара, док је општина Нови Београд, рекордер по броју милионера у Србији (2.770 грађана). Испало је тако да је житељу Беле Паланке који је лане зарађивао у просеку 90 евра месечно, било потребно да ради више од годину дана да би зарадио просечну плату једног милионара.

Према проценама економиста, једино решење за исправљање овог дисбаланса лежи у инвестицијама, односно отварању нових радних места у најнеразвијенијим срединама. Међутим, према подацима Агенције за промоцију извоза и страних улагања, страним инвеститорима нису посебно занимљиве општине на југу и југозападу Србије. Инвестиције из иностранства једноставно обилазе Бујановац, Прешево, Сврљиг, Владичин Хан, Мајданпек, Зајечар, Крупањ, Мионицу, односно општине где стопа незапослености прелази 30 одсто. Сличну судбину деле и општине рашког округа, што због изражене сиве економије што због лоше инфраструктуре. Ретки су примери као што је Врање где је британска фирма Алена свој интерес за улагање видела у куповини дела погона Јумка.

Страни капитал очито одлази тамо где су бољи услови за улагање. Економисти су имали озбиљних замерки на мере које је влада доста помпезно најављивала лане стимулишући одређеном свотом новца из буџета или увођењем различитих пореских олакшица за отварање сваког новог радног места, посебно у неразвијеним подручјима. Сматрали су да је улога државе да улаже у инфраструктуру, а не да ствара различите услове привређивања за привреднике. Одлазећа влада покушала је и преко Националног инвестиционог плана да стимулише долазак страних инвеститора у неразвијена подручја одобравајући сваку идеју локалних власти о градњи и најмање деонице пута или других пројеката инфраструктуре. Међутим, и сами креатори НИП, признали су да су погрешили у процени, јер, испоставило се да неразвијене средине немају довољно стручних кадрова који могу да припреме пројекат за који се средства траже, па је у том смислу најављивана помоћ државе у будућности. 


# општина незапосленост Владичин Хан Нови Београд
@


 



Будите обавештени

Дозвољавам да ми овај портал доставља обавештења о најновијим вестима