Алексиначке вести - новости Алексинац
Претрага
cirilica | latinica

Камен живота у Српској Калифорнији

rss

14.02.2007. Radojica Barjaktarević

Игрош код Бруса лежи на минералу зеолит који се користи за више од 1.500 производа у свету

Све електране на нуклеарни погон обложене су зеолитом. Чудесни камен за 90 посто увећава принос код житарица, за 85 посто код паприке, 54 посто код кромпира

Ако вас сврби међу прстима, ако вам се зноје ноге, немојте узалуд да се чешете и нервирате. Ставите овај камени прашак у ципеле и проблем је сто посто решен. Овим белим прашком можете да оперете зубе, слободно, јер он лечи десни и скида каменац. Ако вам је зуб, пак, покварен, ставите зрнце прашка у шупљину и излечите га.

Кад кувате, ставите негде изнад шпорета врећицу овог прашка и нико из комшилука неће знати да ви за ручак имате купус. А кад пушите, сипајте у пепељару мало овог прашка, и просторија ће бити свежа. У стају, такође, ставите овај прашак, биће као апотека. Напрскајте камен дезодорансом и ставите га у аутомобил, па ће свеже мирисати најмање три-четири месеца. А онда, по потреби, понављајте са прскањем. Прашак лечи и разне кожне и венеричне болести. Овај чудотворни камени прашак зове се зеолит, и потребан је сваком домаћинству у граду и на селу - каже Добривоје Бојовић.

Његово село Игрош лежи на пола милиона тона овог минерала, колико га у годишњој производњи има на целој планети већ је нашао примену у преко хиљаду и по различитих производа. Раширило се на источним падинама Копаоника, на четрдесетом километру од Крушевца, међу брдима Јеленак и Трновачка чука, надомак Бруса.

- Геолози кажу да цео овај обод Игроша лежи на руди зеолита. Овде је некада било језеро. Избио је вулкан па је вода препукла између два брда, између Јеленка и Трнавачке Чуке. Језеро је истекло, а вулкан се таложио милионима година на ободу језера - каже Добривоје Бојовић. Игрош зову "мала Калифорнија", а по богатству које скрива у чудотворном камену, на путу је да се прочује далеко. Јер, без употребе зеолита, који се у великим количинама налази у Игрошу, незамислива је будућност савремене индустрије.

Кило двадесет динара

- Зеолит није скуп минерал. Његова цена у рефузном стању креће се од неких десетак до двадесетак динара по килограму, зависно од гранулације. То је врло јефтино - каже Бојовић. Он истиче да је са Геозаводом Београд и приватном фирмом "Коп-транс" у Брусу сачињен предуговор по коме све прераде, експлоатација, паковање и сушење, морају да буду на територији Месне заједнице Игрош, да би се људи ту запослили и везали за своје село.
 Само је ствар уговора са Шовићима, Видојевићима и другима на чијим се имањима налазе огромне наслаге зеолиота, па да посао столећа крене.

Нису случајно Грци овај минерал вулканског порекла који има високу способност абсорпције назвали "каменом живота". Зеолит има широку примену у пречишћавању пијаћих и отпадних вода, у спречавању штетног дејства радиоактивног зрачења, у сточарству за спречавање штетног дејства микотоксина, у пољопривреди за рекултивацију загађеног земљишта, у хемијској индустрији. Зеолит чисти тешке метале, амонијак и све друге штетне компоненте који се налазе у води, а које најчешће долазе немаром човека.

Знају Игрошани да су Британци некада загађену Темзу пречистили зеолитом, тако да је она данас једна од најчистијих европских река, да су Руси Чернобил затрпали наслагама зеолита да би спречили радиоактивно зрачење, да ову руду Јапанци зову,, чудесни камен".. Али Игрошане нико ни за шта, па ни за њихов зеолит у коме лежи огромно богатство, до сада није питао. А земља, природа и плодови су овде другачији, здравији и лепши него у било ком другом крају. Наличе помало на крајеве Фрушке Горе и Врањске Бање где, такође, има зеолита. Овде вегетација дуже траје, па се и дрвеће зелени до зиме, док лишће не опржи слана.

- На територији села Игроша процењене количине руде зеолита су 500 хиљада тона. Само на два локалитета у Игрошу, на ревирима у Шовићима и Видојевићима, процењене су количине руде на 60 хиљада тона. На простору од преко 400 копова где се налазе руде, извршено је више од 30 бушотина и само једна од њих била је негативна, док су остале све позитивне, има огромних количина руда зеолита која је веома доброг квалитета и испуњава највеће светске стандарде за његову потрошњу - каже Добривоје Бојовић.

Годинама мештани размишљају како да уновче благо на којем лежи село. У канцеларији у Брусу " непрестано звони телефон, људи траже камен живота, а Добривоје Бојовић, алијас Жути, одговара:- Па, аман, људи, сачекајте мало, кад сте чекали сто година, сачекајте још два- три месеца. Ако је за лек, послаћемо вам, одмах, бесплатно - одговара преко жице.

Овај чудотворни камен на овом простору открили су Руси још 1903. године, али је њихов налаз у фиоци неког од универзитета у Москви скриван више од тридесетак година, да би га млађи научници, зачуђени налазом " ископали" из фиоке и саопштили Београду. Руда је откривена и испробана. Ветеринари кажу да је препарат зеолита "Миназел" божји дар, али да многи то још не знају. Није случајно Миливоје Тодоровић, фармер из села Брзан код Лапова, изјавио да "од кад користи Миназел моје свиње су веселе и румене, к, о млада пред удају".

- Село Игрош много очекује од свог рудника. Кад су ме раније питали одакле сам, ја сам у шали говорио да сам из "мале калифорнијице". А сада, мислим да је Игрош за Србију, заиста, Калифорнија. Јер, и без експлоатације зеолита, људи вредних руку овде узгајају све врсте воћа, од јабуке, крушке, вишње, купине, малине, до смокве и лимуна. Све воћке на зеолиту су одличног квалитета и без икаквог оштећења. Приликом ископа под једним шљиваком приметили смо да су стабла воћки на зеолиту двоструко дебља, гране дуже, а лишће модрије и веће. Зеолит много утиче на раст биљака - каже Добривоје Бојовић а стручњаци су утврдили да овај чудесни камен за преко 90 одсто увећава принос код житарица, за 85 одсто код паприке, 54 одсто код кромпира и тако даље. Зеолит лечи кисела земљишта и задржава влагу, кажу стручњаци. Америчка фирма " Надкондап" утврдила је да зеолит убрзава зрење од десет до тридесет дана и да вегетација остаје дуже.

Све термоелектране на нуклеарни погон обложене су зеолитом. И људи у Игрошу зидали су куће зеолитом, јер им је погодан за клесање, а нису знали да су од радијације заштићени. Долазили су недавно из Министарства, геолози и стручњаци за радијацију из Београда, па кад су видели, питају: Пријатељу, јеси ли свестан од чега имаш кућу? А готово све куће у Игрошу грађене су од камена зеолита па немају влагу, немају буђи и штите од радијације.
 

Преузето са:

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2003/11/12/srpski/R03111102.shtml

Код нас се једино ова фирма из Врањске Бање АД "МинералиЦО Неметали" бави прерадом золита.

[email protected]
http://www.mineraligroup.com

 


 


# Београд аутомобил зеолит
@


 



Будите обавештени

Дозвољавам да ми овај портал доставља обавештења о најновијим вестима