Aleksinačke vesti - novosti Aleksinac
Search
cirilica | latinica

Povećan spoljnotrgovinski deficit zemlje

rss

02.05.2007. Aleksandar Gvozden

Spoljnotrgovinski deficit Srbije u prva tri meseca ove godine iznosio je dve milijarde dolara.

Spoljnotrgovinski deficit Srbije u prvom kvartalu bio je za 40,9 odsto veći nego u istom periodu prošle godine, što znači da je iznosio 2 milijarde dolara, kako je objavio Republički zavod za statistiku.

Izraženo u evrima, deficit je porastao za 29,1 odsto i iznosio je 1,53 milijardi evra, rekao je na konferenciji za novinare direktor Zavoda Dragan Vukmirović.

Od januara do marta ove godine izvezeni su proizvodi u vrednosti od 1,8 milijardi dolara, što je za 46,8 odsto više nego u istom periodu 2006. godine, dok je uvoz povećan za 43,6 odsto i iznosio je 3,8 milijardi dolara.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 47,7 odsto i veća je nego u prva tri meseca prošle godine, kada je bila 46,6 procenata.

Italija je bila glavni spoljnotrgovinski partner Srbije u koju je izvezeno robe za 261 milion dolara, slede Bosna i Hercegovina sa 198 miliona dolara i Nemačka sa 187 miliona dolara.

 Najviše robe je uvezeno iz Rusije - 648 miliona dolara, na drugom mestu je Nemačka sa 341 milionom dolara i Italija iz koje su uvezeni proizvodi vredni 300 miliona dolara, kazao je Vukmirović.

Srbija je najviše izvozila gvožđe i čelik (279 miliona dolara), obojene metale (157 miliona dolara) i odeću (101 milion dolara), dok je najviše uvozila naftu i derivate (400 miliona dolara), drumska vozila (263 miliona dolara) i gas (256 miliona dolara).

Ukupna spoljnotrgovinska razmena Srbije od janura do marta bila je 5,6 milijardi dolara, što je za 44,6 odsto više nego u istom periodu 2006. godine.

Posmatrano u evrima, robna razmena sa svetom povećana je za 32,6 odsto i iznosila je 4,3 milijardi evra. 

Izvor: Beta


Nelogično je iskazano uvećanje u procentima u odnosu na valutu u kojoj se iskazuje. Nadam se da ovo ne kvari tačnost iskazanih podataka. Znam da se na statističke zavode i organizacije u našoj zemlji ne možemo osloniti, ali je vrlo tačno da se povećava vrednost robe iz uvoza - tu su svi saglasni.

Na Dinkićevom blogu sam još prošle godine skerenuo pažnju da je ono što on predstavlja kao NIP u vrednosti od nekih 5 milijardi ustvari vrednost povećanja spoljnotrgovinskog deficita za tu godinu. Dobro je što je ostvaren neki novac za finansiranje zemlje, ali ukoliko se zna da se takva vrednost novca rasipa, onda i o tome treba voditi računa.

Glavnu uvozničku mafiju u ovoj zemlji predstavljaju upravo finansijeri vlasti -- Mišković i slični. U njegovim marketima zastupljenost robe iz uvoza je ogromna - još samo se ne uvozi hleb i mleko. Fabrike koje je otkupio pretvorio je u parkinge za svoje markete. Upravo te fabrike trebaju balansirati spoljnotrgovinski deficit. I, gde je onda ovde izlaz.

Ukoliko pored energetika i automobila najviše uvozimo prehrambene proizvode (Žvake, čini mi se u vrednosti od 20 miliona evra) stvar je još strašnija.

Ne postoji nacionalna strategija štednje energije. Dok mnoge zemlje pronalaze ekonomsku samostalnost u energiji sa njive, u našoj se ta tema nije ni pokrenula. Ne postoji strategija u oblasti poljoprivrede koja jedina može pokrenuti pozitivna kretanja u ovoj zemlji. Ne navodnjava se, ne prave se planovi... Jedino se analizira šteta.

Vreme je za novu vladu, ali ne onu koja će doći na vlast jureći afere i koja ostaje na vlasti uprkos aferama. Vlada treba da bude primer i pokreće ideje koje će ostali prihvatiti. Samo širokim frontom pozitivnih ideja Srbija može napred.


# automobil deficit Bosna i Hercegovina
@


 



Budite obavešteni

Dozvoljavam da mi ovaj portal dostavlja obaveštenja o najnovijim vestima