Алексиначке вести - новости Алексинац
Претрага
cirilica | latinica

Повећан спољнотрговински дефицит земље

rss

02.05.2007. Александар Гвозден

Спољнотрговински дефицит Србије у прва три месеца ове године износио је две милијарде долара.

Спољнотрговински дефицит Србије у првом кварталу био је за 40,9 одсто већи него у истом периоду прошле године, што значи да је износио 2 милијарде долара, како је објавио Републички завод за статистику.

Изражено у еврима, дефицит је порастао за 29,1 одсто и износио је 1,53 милијарди евра, рекао је на конференцији за новинаре директор Завода Драган Вукмировић.

Од јануара до марта ове године извезени су производи у вредности од 1,8 милијарди долара, што је за 46,8 одсто више него у истом периоду 2006. године, док је увоз повећан за 43,6 одсто и износио је 3,8 милијарди долара.

Покривеност увоза извозом износи 47,7 одсто и већа је него у прва три месеца прошле године, када је била 46,6 процената.

Италија је била главни спољнотрговински партнер Србије у коју је извезено робе за 261 милион долара, следе Босна и Херцеговина са 198 милиона долара и Немачка са 187 милиона долара.

 Највише робе је увезено из Русије - 648 милиона долара, на другом месту је Немачка са 341 милионом долара и Италија из које су увезени производи вредни 300 милиона долара, казао је Вукмировић.

Србија је највише извозила гвожђе и челик (279 милиона долара), обојене метале (157 милиона долара) и одећу (101 милион долара), док је највише увозила нафту и деривате (400 милиона долара), друмска возила (263 милиона долара) и гас (256 милиона долара).

Укупна спољнотрговинска размена Србије од јанура до марта била је 5,6 милијарди долара, што је за 44,6 одсто више него у истом периоду 2006. године.

Посматрано у еврима, робна размена са светом повећана је за 32,6 одсто и износила је 4,3 милијарди евра. 

Извор: Бета


Нелогично је исказано увећање у процентима у односу на валуту у којој се исказује. Надам се да ово не квари тачност исказаних података. Знам да се на статистичке заводе и организације у нашој земљи не можемо ослонити, али је врло тачно да се повећава вредност робе из увоза - ту су сви сагласни.

На Динкићевом блогу сам још прошле године скеренуо пажњу да је оно што он представља као НИП у вредности од неких 5 милијарди уствари вредност повећања спољнотрговинског дефицита за ту годину. Добро је што је остварен неки новац за финансирање земље, али уколико се зна да се таква вредност новца расипа, онда и о томе треба водити рачуна.

Главну увозничку мафију у овој земљи представљају управо финансијери власти -- Мишковић и слични. У његовим маркетима заступљеност робе из увоза је огромна - још само се не увози хлеб и млеко. Фабрике које је откупио претворио је у паркинге за своје маркете. Управо те фабрике требају балансирати спољнотрговински дефицит. И, где је онда овде излаз.

Уколико поред енергетика и аутомобила највише увозимо прехрамбене производе (Жваке, чини ми се у вредности од 20 милиона евра) ствар је још страшнија.

Не постоји национална стратегија штедње енергије. Док многе земље проналазе економску самосталност у енергији са њиве, у нашој се та тема није ни покренула. Не постоји стратегија у области пољопривреде која једина може покренути позитивна кретања у овој земљи. Не наводњава се, не праве се планови... Једино се анализира штета.

Време је за нову владу, али не ону која ће доћи на власт јурећи афере и која остаје на власти упркос аферама. Влада треба да буде пример и покреће идеје које ће остали прихватити. Само широким фронтом позитивних идеја Србија може напред.


# аутомобил дефицит Босна и Херцеговина
@


 



Будите обавештени

Дозвољавам да ми овај портал доставља обавештења о најновијим вестима