- Новости
- Друштво
- Економија
- Наука и техника
- Здравље
- Култура
- Забава
- Спорт
- Колумне
- Најаве и обавештења
- Алексинац
- Огласи
- Пословни огласи
Знамените личности Алексинца: Прота Стеван Димитријевић
18.01.2015. Светлана Биорац-Матић

Рођен је 10/22. јануара 1866. године у Алексинцу.
Богословију је завршио у Београду 1887, а Духовну академију у Кијеву 1898.
Био је професор у Скопљу и Солуну, ректор Призренске богословије, затим редовни професор историје српске цркве на Богословском факултету Универзитета у Београду од 1920. до 1936. године. Био је први декан Богословског факултета. Такође, био је професор четворице патријарха: Варнаве, Гаврила Дожића, Германа и Павла. Звали су га анђелом Божјим за Јужну Србију. Наравно, како то обично бива, с временом постао је заборавњени ум који су одликовали и Обреновићи и Карађорђевићи.
Мало је познато да је захваљујући и проти Стевану Димитријевићу Хиландар у последњи час спашен и оставњен под окриље Српске православне цркве. Наиме, прота Стеван је радио као референт за хиландарско питање у периоду од 1905. год. до 1911. год., у годинама које се смтарају као најкритичније за опстанак србског манастира на Атосу. Сматра се да је и сама посета краља Петра I Карађорђевића Хиландару заслуга проте Стевана.
За време просветног и научног рада у Скопљу није занемарио ни национални рад. Године 1904. под маском обнове манастира и цркава у Скопској Црној Гори формира прву српску чету у овој области да би заштитио народ од банди албанских качака и чета ВМРО-а.
Активно је учетвовао у Првом балканском рату, као и у Првом светксом рату. Своје родољубље платио је страховитом ценом. Наиме, да би му се осветили Бугари су му отровали ћерку, а њега депоротовали у логор.
Прота Стеван Димитријевић вратио се из заробљеништва и наставио да ради за добробит Србије. Друговао је са песником Миланом Ракићем, Мијалом Петровићем Аласом, Милутином Миланковићем, генетичаром Иваном Владимировичем Мичурином. Страствени заљубљеник у воћарство, прота Стеван био је одушевљен Мичуриновим радом у тој области. Примењујући искуство стечено из овог дружења први је у свом воћњаку у Алексинцу засадио патуљасту јабуку. Овај воћњак прота је поклонио тадашњој Учитељској школи.
Указом краља Грчке 1937. године проглашен је почасним доктором атинског Универзитета.
На Коларцу у Београду 1936. године промовисан је у почасног доктора теологије и члана Историјског института Српске академије наука и уметности.
За време службовања у Скопљу, Солуну и Призрену сакупио је преко 600 рукописних и штампаних књига Србуља и поклонио их Народној библиотеци у Београду. Главни радови су му из историографије српске цркв Историјску грађу коју је сакупио по руским архивама и библиотекама, као и на Светој гори објавио је у Споменику Српске краљевске академије 1900, 1903, и 1922. го. Умро је у Београду 24. новембра 1953. године.
На његовом имању подигнута је техничка школа у Алексинцу, која се од 2004. по њему и зове.
# Светлана Биорац Матић прота Стеван Димитријевић Знамените личности техничка школа
@
Tweet
[ Додај коментар ]
Најновије вести

- Успаванка за Алексију Рајчић
- Од Бријуна до Ћуприје
- Победници фото конкурса
- Конкурс најбољих дечијих песама
- МАРЧЕЛО у Нишу
- Још једни судбински избори
- Отац је назвао по ТЕЛЕВИЗОРУ
- Фестивал првоизведених представа
- Реновиран део Дома у Кулини
- Споразум о сарадњи
Најновији огласи

- NINDŽA KORNJAČE stare epizode, kompletno + USB
- Prodajem lokal
- Serije 'ALLO 'ALLO + MUĆKE + USB (AKCIJSKA CENA)
- 20/40 FT HC transportni kontejner na prodaju
- Serija MUĆKE kompletna na USB (AKCIJSKA CENA) + poklon
Највише ...
- читања
- коментара
- Фестивал првоизведених представа
- Отац је назвао по ТЕЛЕВИЗОРУ
- Победници фото конкурса
- Реновиран део Дома у Кулини
- МАРЧЕЛО у Нишу
- Још једни судбински избори
jelena 19.01.2015.
Svaka čast za ovaj tekst. Lepo je da ste se setili da nas podsetite na znamenite ljude koji su ponikli u ovom gradu i koji su dosta za njega i uradili. Kladim se da polovina aleksinčnana ove podatke o Proti Stevanu Dimitrijeviću nije ni znala...U moru nemorala divno je podsetiti se pravih , ljudskih vrednosti. Bravo....Očekujem još članaka jer ima mnogo zaboravljenih znamenitih ljudi iz ovog grada. A ima i onih koji trenutno rade, postizu rezultate, ali su skrajnuti ...i o njima bi bilo lepo pisati.
Zorica Peleš 06.03.2015.
U pravu ste draga Jelena. Da nisam napisala knjigu o proti Stevi skoro niko ne bi ni znao za njega. Sramota je što su u Alekisncu za njega znali samo sveštenici i nekoliko pojedinaca.