Алексиначке вести - новости Алексинац
Претрага
cirilica | latinica

Луценко: Не треба улагати у Србију

rss

25.04.2007. Бета

Луценко: Не треба улагати у Србију

Дмитри Луценко каже да је Путник хтео да купи у складу са законом, али да се испоставило да закони не важе за саму државу.

 Руски бизнисмен Дмитри Луценко, чија је понуда за куповину Путника пропала након одлуке Акцијског фонда да акције прода на берзи, изјавио је да више никоме не би препоручио да инвестира у Србију и да ће тражити одштету. Он је поднео захтев да се кипарској компанији Ациона привремено забрани располагање акцијама и имовином београдског туристичког предузећа Путник.

На конференцији за новинаре у Београду Луценков правни заступник Мирослав Борас казао је да је затражена забрана од 30 дана како би се Луценку омогућило да припреми тужбу због неправилности у продаји већинског пакета акција "Путника". Његови правни заступници наводе да иза кипарске фирме Асиона, која је купила Путник не стоји руска компанија Метропол већ српски бизнисмени из времена Милошевића, као што је Милан Беко.

Објашњење Акцијског фонда, нагласио је Борас, да је то урађено због максимализације профита, не стоји пошто је укупна Луценкова понуда са инвестицијама премашивала 90 милиона евра, а Путник је продат Ациони за око 40 милиона евра.

Борас је оценио да је учињена "тешка превара" у режији државе, пошто Акцијски фонд није обавестио Луценка о својој намери, а Ациони која је одустала од објавливања коначне понуде за Путник је омогућено да одблокира новац намењен за тај посао и њиме купи акције на Београдској берзи.

Луценко наводи да је доста изгубио, јер је његов новац био задржан у банци у Србији, и да је при том платио више од 100 хиљада евра за учешће на тендеру.

„Да ме је неко питао у четвртак да ли вреди улагати у Србију, ја бих рекао да, јер је то држава где се примењују закони, данас бих одговорио другачије, не треба улагати или бар треба размислити неколико пута", каже он.

Миракс одлаже улагања у Србију

На конференцији за новинаре Дмитрија Луценка били су и представници руске грађевинске компаније Миракс који су такође изјавили да ће одложити улагања у Србију, због лошег искуства које је Луценко имао. Представник компаније Миракс Вечеслав Либрак казао је да је та компанија намеравала да инвестира око милијарду долара у различите пројекте у Србији, Црној Гори и Хрватској, али да је због чудних догађаја око Путника "закочила" та планове.

Домаћи аналитичари сматрају да је одлука Акцијског фонда да прода акције на берзи дан након што је Луценко објавио своју понуду, у најмању руку некоректна.

"Ја мислим да је ова операција очигледно договорена и да је цена договорена између тог купца који је реализовао, јер је он био једини који се појавио на берзи", казала је Ружа Ћирковић, новинарка недељника НИН гостујући у Кажипрсту Б92.

Акцијски фонд је објавио да је акције изнео на берзу, јер је цена акције била 6 хиљада динара, што је за 500 динара више него што је Луценко понудио. На тај начин је око 75 одсто акција Путника купила Асиона са Кипра, која је званично у власништо руске компаније Метропол.

Држава могла да заради више?

Представници брокерске куће Дунав сток брокер, која је заступала Луценка, истакли су да је приликом продаје акција "Путника" на берзи држава могла да заради више, пошто је "Ациона" прво доставила налоге за куповину акција по цени од 7.200 динара, али је током дана новим налозима лимитирала цену на 6.000 динара.


#
@


 



Будите обавештени

Дозвољавам да ми овај портал доставља обавештења о најновијим вестима