Алексиначке вести - новости Алексинац
Претрага
cirilica | latinica

Какве су нам хартије од вредности?

rss

13.04.2007. Бета

Какве су нам хартије од вредности?
На финансијском тржишту Србије нема довољно квалитетних хартија од вредности, кажу стручњаци.

То ће се још више осетити оснивањем нових добровољних пензијских и инвестиционих фондова, оцењено је на скупу у Београду. Они наводе да би емитовање хипотекарних и обвезница локалне самоуправе повећало могућности за улагање.

Представници министарстава рада и финансија и шест добровољних пензијских фондова у Србији одржали су конференцију у организацији економског дневника "Преглед". Представница Министрства финансија Драгана Младеновић казала је да је у току израда регулативе која би омогућила издавање тих вредносних папира, али није прецизирала када би могло почети емитовање тих врста обвезница.

Она је казала да се од појаве добровољних пензијских фондова очекује да подстакну конкуренцију медју другим финансијским институцијама у
Србији, као што су банке и инвестициони фондови.

Директор за тржиште добровољног пензијског фонда "Гарант" Драгослав Андрић упозорио је да ће се недостатак квалитетних хартија од вредности све више осећати са оснивањем нових пензијских и инвестиционих фондова.

Према његовим речима, критеријуми Народне банке Србије су тако строги да омогућавају добровољним пензијским фондовима улагање у акције само седам од више од 1.400 фирми које се котирају на Београдској берзи.

Помоћница министра за рад, запошљавање и социјалну политику Лјиљана Радифковић казала је да је за омасовљавање штедње у добровољним пензијским фондовима неопходно ангажовање синдиката и позвала их да се том послу више ангажују.

Како је навела, синдикати су ти који би требало да убеде послодавце да радницима поред обавезних доприноса уплаћују и додатно добровољно пензијско осигурање.

Учесници су се сагласили да добровољни пензијски фондови омогућавају градјанима да поред државне остваре и додатну пензију, развијају културу штедње и омогућавају развој финансијског тржишта.

Они су медјутим истакли и да је пракса показала да су нека законска решења непримењива, као и да би требало отклонити одредјене неускладјености закона и подзаконских аката.

Закон о добровољним пензијским фондовама и пензијским плановима ступио је на снагу 1. априла прошле године, а до сада је основано шест друштва за управљање и шест добровољних пензијских фондова.

У Србији раде добровољни пензијски фондови "Делта Đенерали", "Гарант пензијско друштво", "Рајфазен футура", "ДДОР Пензија плус", "Дунав" и "НЛБ Нова пензија". 


# синдикат
@


 



Будите обавештени

Дозвољавам да ми овај портал доставља обавештења о најновијим вестима