Aleksinačke vesti - novosti Aleksinac
Search
cirilica | latinica

Stara predizborna tema: NIS uskoro kreće u eksploataciju uljnih škriljaca

rss

08.03.2017. Aleksandar Gvozden

Nekako su Aleksinčani navikli da se uoči svakih izbora pokrene tema eksploatacije uljnih škriljaca.
Takođe, ništa nas više ne čudi kada se ta tema iznenada zaboravi nakon izbora.

Stara predizborna tema: NIS uskoro kreće u eksploataciju uljnih škriljaca

Pre par godina obavljena su istraživanja kvaliteta i procene zaliha uljnih škriljaca u Aleksinačkoj opštini. Procenjeno je da polje od Aleksinačkog Rudnika do Subotinca ima velike zalihe lako dostupnih škriljaca.

Kako piše današnja Politika, procenjuje se da je za prvu fazu projekta potrebno oko 300 miliona evra, što bi Aleksincu moglo da donese 1.000 novih radnih mesta, a državi dve milijarde dinara poreza godišnje.

Naftna industrija Srbije ozbiljno je zainteresovana za početak eksploatacije uljnih škriljaca iz aleksinačkog basena za šta je samo u prvoj fazi projekta spremna da uloži oko 300 miliona evra. Ceo projekat koji značajno povećava zalihe nafte i gasa u Srbiji, mogao bi da zaživi već sredinom ove godine, nezvanično saznaje „Politika”.

Škriljci iz kojih se dobija nafta nalaze se na površini i kopaju se kao ruda, gde se na svaku tonu rude dobije određeni procenat nafte, koja nakon toga ide na preradu u rafineriju. Sva do sada obavljena ispitivanja potvrdila su da je procenat dobijanja nafte iz uljnih škriljaca vrlo visok i da iznosi čak 13,5 do 15 odsto, objašnjava naš poznati list. Skladištenje 85% otpada niko ne pominje.

Svojevremeno je naš portal pokušao da postavi pitanje predsedniku opštine, Nenadu Stankoviću, na temu, da li će Aleksinac biti poljoprivredna ili industrijska opština. Naime, eksploatacija i prerada uljnih škriljaca je veoma prljav posao i procenjuje se da bi bila kontaminirana i prekomoravska sela. Tada više niko ne bi kupovao papriku iz Bobovišta, krompir iz Trnjana, kupus iz Nozrine.

Na ovo pitanje, kao i na sva druga nikada nismo dobili odgovor, niti priliku za drugi intervju.

Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Dušan Mrakić rekao je u novembru 2009. godine da bi naredne godine (2010) u Aleksincu trebalo da bude otvoreno veliko gradilište za eksploataciju uljnih škriljaca.

"Radimo dodatna ispitivanja u jednom institutu u Nemačkoj i ako budu potvrđena ranije sprovedena istraživanja, nadam se da će iduće godine takvo gradilište biti otvoreno u Aleksincu", kazao je Mrakić novinarima u pauzi Ekonomskog samita.

NIS je već bio u igri za eksploataciju. Naime, 2012. godine ministar Milan Bačević je najavio da su predstavnici Naftne industrije Srbije i Gasproma već najavili učešće na međunarodnom tenderu za eksploataciju i preradu uljnih škriljaca u aleksinačkom basenu. Tada je bio najavljen tender za eksploataciju.

Negde 2014. godine, opet u izbornoj kampanji, Ministarka energetike Vlade Srbije u ostavci Zorana Mihajlović izjavila je da će eksploatacija uljnih škriljaca kod Aleksinca biti realizovana, i to izdavanjem koncesije.

"To je jedan od prioriteta energetskog sektora u Srbiji. Činjenica je da ta ulaganja direktno utiču na privredni rast", rekla je Mihajlovićeva za dnevni list Danas.

Ona je dodala da će i druge, već započete investicije uglavnom biti realizovane po principu davanja koncesija, kao i strateških i privatno-javnih partnerstava.

Podsećamo da je narodni poslanik Dalibor Radičević, u predizbornoj kampanji izjavio:

„Podatak od 54% nezaposlenih u Aleksincu je katastrofalan. Za to nije kriva Srpska napredna stranka već stranke koje su vladale u Srbiji u vreme privatizacije Alposa, Frada, Betonjerke... Nama neće pomoći „Beograd na vodi“, već razvoj poljoprivrede, pošto smo mi pretežno poljoprivredna opština“.

Odgovor na pitanje da li se planiranim razvojem poljoprivrede odustalo od eksploatacije uljnih škriljaca, ostao je bez odgovora.

Tema rezervisana samo za izbore

Kako se ova tema lako zaboravi nakon izbora svedoči i portal Njuz.net koji je još 2012. godine objavio članak: Nestali uljni škriljci u Aleksincu vredni 180 milijardi dolara.

Možda smo imali malo više "sreće", pa nas je ta tema zaobišla prilikom prošlogodišnjih izbora. Tada su nam obećali sistem navodnjavanja iz Bovanskog jezera, a na osnovu projekta od pre 20 godina. Na obećanju se i završilo.

Sve u svemu, previše tema je otvoreno, a građanstvo niko ništa ne pita. Od nas se samo traži da ubacimo listić u kutiju...

 


# Zorana Mihajlović Aleksinački Rudnik ekologija Milan Bačević intervju izbori Dalibor Radičević NIS energetika uljni škriljci Nenad Stanković Subotinac nafta škriljci Beograd na vodi privredni rast Dušan Mrakić
@


 



Budite obavešteni

Dozvoljavam da mi ovaj portal dostavlja obaveštenja o najnovijim vestima