Алексиначке вести - новости Алексинац
Претрага
cirilica | latinica

Хроно исхрана (1)

rss

28.01.2015. Хроно кухиња

Хроно исхрану је смислио још 1986. француски лекар Алаин Делабос. Цела исхрана је подређена раду панкреаса и лучењу инсулина и кортизола, као и ензимима који су потребни за варење хране, а који се не луче у свако доба дана исто.

На Хроно исхрану сам наишла више пута у животу, али никад нисам претерано обратила пажњу на њу јер сам мислила да је у питању само још једна дијета. Све док нисам срела другарицу коју дуго нисам видела.

Не само да је била лакша за двадесетак килограма, већ је изгледала здраво, затегнуто и блиставо, за разлику од већине људи када изгубе значајан део себе. Њен одговор на моја питања је био – Хроно!

Хроно исхрану је смислио још 1986. француски лекар Алаин Делабос. Цела исхрана је подређена раду панкреаса и лучењу инсулина и кортизола, као и ензимима који су потребни за варење хране, а који се не луче у свако доба дана исто.

Основно правило је да треба јести на 4 сата (то важи за опште принципе ХИ, не за рестриктивни период у коме се једе на 5 сати. Биће о томе речи мало касније у тексту), постоје 3 оброка плус ужина, и између њих нема грицкања.

Основни принципи:

  • Доручак треба да буде обилан и да укључује масти, беланчевине и споре шећере. То значи да треба јести сир, путер, храну која садржи скроб (хлеб), протеине ( јаја или сухомеснато). Телу треба гориво, пуно енергије да би успешно отпочело радни дан. Не брините о калоријама, јер ће их тело потрошити током дана. Погледајте предлоге за доручак. Погледајте предлоге за пецива.
  • Ручак омогућава да тело може остати у форми остатак дана и служи за допуњавање батерија. Према овој исхрани, треба да одаберете оброк који је богат животињским протеинима. Треба да буде са мање масноће него за доручак, али такође би требало да обезбедите мање количине шећера и биљних протеина. Ручак не треба да буде превелики, али довољан да не осетите глад до следећег оброка. За време ручка не би требало мешати протеине и угљене хидрате. једе се или једно или друго. Погледајте предлоге за ручак.
  • Ужина обезбеђује телу довољно горива да настави да функционише све до вечере. Ужина спречава превелику глад и преждеравање за време вечере.  Ужина се састоји од воћа, или сушеног воћа и црне чоколаде. Ради се о црној чоколади са најмање 70% какаоа. Такође, можете јести и колаче направљене од дозвољених намирница. Ужина треба да буде између 16 и 18 сати (према зимском рачунању времена) и 17 и 19 сати (према летњем рачунању времена)
  • За вечеру треба јести лаку храну: рибу, немасно месо и мало поврћа. Увече се не уносе шећери, масноће и скроб, што значи да увече нема теста. Погледајте предлоге за вечеру.
  • Грицкања између оброка нема

У хроно исхрани, већина намирница је дозвољена, ретко шта је потпуно искључено из употребе. Али  је битно да конзумирамо праву врсту хране (протеине, масноће, угљене хидрате, витамине и минерале) у право време. И наравно, да смањимо унос намирница са високим гликемијским индеџом и простим шећерима.

Од 1986. године на овамо хроно исхрана се мењала и усавршавала. Др Ана Гифинг, као највећи промотер ове исхране у нашој земљи, за своје пацијенте је увела, између осталог, још једну јако згодну ствар – Рестрикцију. То је период у којем се тело чисти, организам навикава на нову исхрану, и највише се скидају килограми.

У рестрикцији је смањен број намирница које се уносе, посебно шећер, па се тако воће потпуно искључује из употребе и нема ужине. За доручак су дозвољена пецива од свих врста брашна, осим кукурузног и пшеничног, јер је већина људи интолерантна на њих, не мешају се јаја и мечни производи, не једу се два различита протеина… Такође, за ручак се не једу скробна поврћа и махунарке. За вечеру сме да се једе само лакши протеин и зелено или бело поврће. Детаљно о РЕСТРИКЦИЈИ прочитајте овде.

Она треба да траје минимум 28 дана или док не стигнете до жељене килаже. Код неких људи, који имају заиста велики вишак килограма, то значи да буду у рестрикцији и по годину или више дана, али за то време успеју да скину и по 40 кг. Они са мањим вишком из ње изађу већ за пар месеци. Они који одржавају килажу и немају проблем са вишком килограма, рестрикцију завршавају после месец дана, колико је потребно да се организам усклади са новим начином исхране.

Мени је рестрикција помогла да изгубим килограме и доведем тело ред, али много више ми је помогла да схватим сва правила хроно исхране. Ако се не удубите мало у материју, чини вам се да можете да једете ама баш све (иако то није далеко од истине) и скоро увек,  па веома брзо почнете да брљате, што наравно доведе до стагнације или повратка килограма. Овако, са ригорознијим правилима, за тих првих месец дана схватите како све ово функционише.

После рестрикције, једе се по стандардним правилима. У исхрану се, на пример, враћа скробно поврће, које може да се једе за ручак, али би ручак у том случају требало да буде најкасније у 15 сати. Такође, уз скробно поврће или угљене хидрате, не треба јести протеине, осим понекад рибу или бело месо. То значи да нећете јести сарму са пиринчем и месом, већ само са месом. Верујте ми, одлична је и тако. Или посну варијанту, само са пиринчем и печуркама или сардином, на пример. Онако како се једе у време поста.

Ако једете пасту за ручак, јешћете је само са поврћем. Такође, можете да убаците понекад млечно за ручак, попут павлаке за кување, или млад сир за вечеру. Али треба да имате у виду да млечни производи неке људе доста гоје и да су често најзаслужнији за стварање “шлауфа”.

Вечера би требало да буде лагана и ван рестрикције, с тим што по Делабосу некад можете да је и прескочите, по др Гифинг никад, јер организам не треба да гладује. И ја сам поборник ове друге тврдње. Увек треба вечерати, па макар два залогаја.

За разумевање рестрикције, која ме је највише збуњивала када сам кренула да истражујем ХИ, највише ми је помогао блог Лане Страјнић, која је сваки дан описивала шта једе, шта јој се дешава и како реагује на нови начин исхране.

Такође, доста сам научила и од хроно ветерана, окупљених у Фејсбук групи “Хроно исхрана, без цензуре”.

Када све сумирате на крају, основно је да једете на 4 или 5 сати, да вам доручак буде најбогатији, да избегавате шећер максимално, посебно у готовим намирницама које купујете. Увек читајте декларацију и, ако има шећера у себи, не стављајте у корпу.

У хроно исхрани су строго забрањени: кравље млеко, маргарин, биљни сиреви, биљне масти, биљна павлака, пекарска пецива, јогурт.

Такође, избегавајте сирће у било ком облику. Сирће је друга строго забрањена ствар, после млека, осим ако је у питању балзамико, јер закишељује организам. Да би организам био здрав мора да има базну средину и зато је лимунада, може се рећи, кључна ствар. Лимун, иако је киселог укуса ствара базну средину и то рапидно. Зато га користимо што више можемо, почевши са шољом топле лимунаде ујутру.

Ово су неке основе хроно исхране. Има ту још нијанси и детаља, шта би и кад требало, али о томе у неком другом тексту.

 

Линкови:

http://hronokuhinja.rs/category/o-hrono-ishrani/

 


# исхрана Хроно Хроно исхрана Хроно кухиња намирнице Сатница
@


 



Будите обавештени

Дозвољавам да ми овај портал доставља обавештења о најновијим вестима