Пољопривреда
Уређење и планирање стакленика
Шта је стакленик? То је ограђена површина, покривена провидним материјалом (стаклом или поликарбонатом) која пропушта природну светлост за раст биљке. Разликује се од осталих конструкција за гајење биља јер има довољну висину да омогући несметан раст биљака, тако да биљка има што природније услове за развој.Планирање и изградња стакленика има неколико фаза које би требало испоштовати. Такође, изградња и рад са стаклеником захтева доста информација. Понуда…
ОпширнијеКоментара: 1
Хидропонија
Увод у хидропонију Савремени начин производње поврћа у пластеницима већ годинама се више не обавља на тлу. Приморани разним последицама интензивне производње на земљишту велики светски произвођачи су прешли на хидропонијски начин гајења поврћа. Предности су бројне: елеминисани проблеми болести из тла, смањена употреба хемијских средстава, нема трошкова припреме земљишта, смањено време између садње две културе, значајно већи али и квалитетнији приноси.…
ОпширнијеКоментара: 3
Пад пољопривредне производње
Оцена Економског института је да ће укупна пољопривредна производња бити за осам до 10 посто мања него прошле године. То ће се одразити и на пораст бруто домаћег производа, каже Стојан Стаменковић и објашњава последице и на извоз. "Ми смо имали извоз пшенице за 42 милиона евра у јула а прошле године свега 15, али смо прошле године смо имали 120 милиона у месецима од августа до децембра а сад је он барем на три месеца забрањен па га неће бити и то ће онда да се одрази на извоз",…
ОпширнијеКоментара: 0
Суша десетковала паприку и паприкаре
Четврти сабор паприкара "Рутевац 2007" у селу Рутевац у алексиначком Поморављу, ове године је окупио мањи број такмичара него што је уобичајено. Организатори тврде да је то због суше, која није само преполовила род, већ и учеснике сабора. У таквим условима, најбољу башту, парцелу под паприком, у алексиначком Поморављу, међу пријављеним такмичарима имао је Мирослав Станковић из Бобовишта. Њему је припала награда за најквалитетнију паприку. Други је Мирољуб Јанковић из Рутевца, а…
ОпширнијеКоментара: 0
ШТEТA OД СУШE ПРOЦEЊEНA НA OКO 30 МИЛИJAРДИ ДИНAРA
Држaвни сeкрeтaр зa пoљoприврeду Дaнилo Гoлубoвић изjaвиo je дa je дoсaдaшњa штeтa oд сушe прoцeњeнa нa oкo 30 мииjaрди динaрa. Гoлубoвић je Рaдиo-тeлeвизиjи Србиje рeкao дa je кукуруз нajвишe стрaдao и дa ћe пoдбaчaj oвe житaрицe бити oкo 40 oдстo и дa су пoдбaцили и сунцoкрeт и сoja. Oн je нajaвиo дa ћe Министaрствo у нaрeднoм пeриoду стимулисaти рaциoнaлнo и дoмaћинскo пoнaшaњe, прe свeгa, у кoришћeњу вoдa и систeмa зa нaвoдњaвaњe. Гoлубoвић je рeкao дa су пoстигнути дoгoвoри o тoмe…
ОпширнијеКоментара: 1
Наводњава се мање од један одсто
Катастрофална суша која је погодила Србију покренула питање наводњавања и његовог запостављања током низа година. Сушом је највише погођена источна и јужна Србија. Једини начин да се проблем реши јесте инсталирање система за наводњавање. У Грчкој, на пример, од 1961. године наводњаване површине се проширују за око 28.000 хектара годишње. То је једнако целокупној површини општине Лебане – једној од најпогођенијих овогодишњом сушом . У Србији се наводњава мање од један одсто…
ОпширнијеКоментара: 0
Биолошка горива, претња по гладне?
Употреба шећерне трске и кукуруза за производњу биолошких горива могла би да доведе до смрти стотина хиљада људи од глади. То је упозорио у Женеви изасланик УН за храну Жан Циглер, који је оптужио је Европску унију, Јапан и САД за "апсолутну хипокризију" због промовисања биолошких горива само да би смањили сопствену зависност од нафте из увоза. Страховања због екстремних климатских промена довела су, у богатим земљама, до потражње за алтернативним горивима. Стручњаци, међутим,…
ОпширнијеКоментара: 0
Дани јагода 2007.
Више десетина произвођача јагода, прерађивача и откупљивача окупило се у заказани дан (27. мај) у селу Гредетин, у општини Алексинац, како би разменили своја искуства у производњи јагода, а у циљу унапређења производње на питомим падинама Јастрепца, где јагода расте у изузетном квалитету, нарочито сорта "зенга зенгана". Поред стручног дела, где се говорило о унапређењу производње јагода на подручју општине Алексинац, учесници су се такмичили у више дисциплина. Стручни жири…
ОпширнијеКоментара: 1
Наводњавање стотог дела земље
У Србији се од 3,6 милиона хектара обрадивих површина наводњава само 1,2 одсто, што је 15 пута мање од светског просека. "Под заливним системима се налази око 40.000 хектара и по обиму наводњавања налазимо на самом дну у свету", рекао је стручни сарадник Привредне коморе Србије Бранислав Гулан. Према његовим речима, у Србији постоје природне могућности за наводњавње 20 одсто обрадивих површина, а род и даље зависи "од ћуди времена", иако се зна да би наводњавањем…
ОпширнијеКоментара: 0
Biodizel na mala vrata ulazi u Srbiju
Više od 400 miliona evra grinfild investicija koje su usmerene u podizanje fabrika biodizela i etanola u Šidu i Zrenjaninu, oko 2.600 novih radnih mesta, kao i procenjena proizvodnja više od 650.000 tona ovih goriva godišnje, nisu bili dovoljno snažni argumenti da se u strategiji Ministarstva energetike tom pitanju posveti dužna pažnja. Naprotiv, tom strategijom planira se povećanje energetske zavisnosti Srbije sa 32 odsto na čak 40 odsto, a o…
ОпширнијеКоментара: 1
Најновије вести
- Инстант јавност и популарност
- Видовданке краљице ајвара
- Чаролије из црепуље
- Одржан пети ПУБ квиз
- Баскет турнир
- Годишњица радне бригаде у Чукуровцу
- Михољски сусрети у Мозгову
- Нови мурал у граду
- Боксерски клуб РУДАР - Алексинац
- Годишњица битке на Делиграду
Најновији огласи
- Издајем једнособан стан у Алексинцу
- Crtana serija NINDŽA KORNJAČE stare epizode, kompletno + USB
- Prodajem lokal
- Serije 'ALLO 'ALLO + MUĆKE + USB (AKCIJSKA CENA)
- 20/40 FT HC transportni kontejner na prodaju
Највише ...
- Боксерски клуб РУДАР - Алексинац
- Нови мурал у граду
- Михољски сусрети у Мозгову
- Чаролије из црепуље
- Видовданке краљице ајвара
- Баскет турнир