Алексиначке вести - новости Алексинац
Претрага
cirilica | latinica

Нови софтвер открио пореске дужнике

rss

28.12.2009. Д. М. – В. В.

Владан Луковић, директор Управе јавних прихода града, убеђен је, упркос неразумевању грађана, да су дугови исправно обрачунати

Више од 200.000 Београђана ни до данас не би сазнало да већ годинама дугују за порез на имовину да градска Управа јавних прихода није набавила софтвер који јој је омогућио системску претрагу документације. Када су компјутери претресли податке, испоставило се да су дуговања нарасла на 3.000.000.000 динара. Имовина грађана са мањим дугом, мада је на опоменама и тиме запрећено, неће бити плењена ако не нађу новац за порез, али ће милионски дужници ускоро остати без покућства уколико не измире своје обавезе. Грађани ће моћи да врате дуг у више рата под условом да обезбеде банкарску гаранцију, ставе хипотеку на непокретност или нађу јемца, каже Владан Луковић, директор београдске Управе јавних прихода.

Пре него што ишта плате, грађани би, судећи по њиховим реакцијама, волели да им се прво објасни откуд им дугови кад су мислили да су порез платили. Премда не искључује могућност да се понегде поткрала и нека грешка у обрачуну, Луковић верује да су безмало сви којима су стигле опомене заиста били нередовне платише.

– Битно је да грађани дођу у општинска одељења Управе и понесу уплатнице како бисмо сравнили стање, видели да ли су плаћали на време и прецизно им утврдили обавезу. Дугови су могли да настану још 2004. или 2005. године по било ком основу и на то се акумулирала камата. У опоменама нисмо приказивали структуру дуга јер то у принципу грађанима не значи ништа, само бисмо радили двоструки посао и исказивали нешто што свеједно мора да се провери када грађани дођу на сравњење. Опомене нисмо слали раније јер нам систем није омогућавао да то радимо. Ни убудуће их нећемо слати свака три месеца, после сваког квартала, на које теку камате ако их не платите на време, него једном годишње – рекао је Луковић.

Плаћање по кварталима представља четири равномерне аконтације у висини прошлогодишњег износа пореза. Оне треба да се измире до 15. фебруара за први квартал, потом до 15. маја, за трећи до 15. августа и до 15. новембра за четврти. Када стигне годишње решење, грађанин који је до тада уредно плаћао по кварталима треба да за 15 дана дода евентуалну новчану разлику између прошлогодишњег и овогодишњег пореза. Ако пропусти било који квартал, од њега ће се потраживати и камате које расту сваког дана кашњења.

– Те камате годишње могу да достигну и 23 одсто. Зато препоручујемо физичким лицима да уредно плаћају порез на имовину по кварталима и на тај начин избегавају камату. Ово није „друга афера Инфостан”. Дугови углавном настају тако што људи пропусте квартал и занемаре да се камата обрачунава свакодневно. Молим обвезнике да измире дугове јер тај новац иде у буџет града и улаже се у развој, социјалне програме, инфраструктуру – наводи Луковић.

Пореска решења, напомиње Луковић, уручују се до 31. марта. Ове године су на адресе обвезника доспела тек половином године јер је Управа чекала израду неопходног софтвера. Како је он сада оперативан, пореска решења за 2010. годину биће у поштанским сандучићима на време.

Општинска одељења Управе јавних прихода од јуче раде од 8 до 20 часова радним даном и викендом од 8 до 15 сати.


http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Novi-softver-otkrio-poreske-duznike.sr.html


# буџет
@


 



Будите обавештени

Дозвољавам да ми овај портал доставља обавештења о најновијим вестима