Superliga sve bliža Aleksincu

25.01.2020. mozzartsport.com

Ušao je Napredak ove sezone u Košarkašku ligu Srbije, ali očigledno ne namerava da se na tome i zaustavi. Aleksinac čitave godine sanja nastupe u Superligi, a oni su nakon ove večeri na samo par koraka od ostvarenja tog cilja. Metalac iz Valjeva večeras jednostavno nije mogao da pruži nešto jači otpor evidentno kvalitetnijem domaćinu, koji je tako došao do devete pobede u sezoni - 83:54.

Aleksinačka publika je još jednom potvrdila odličnu reputaciju, pa je tako hala u ovom gradu još jednom bila ispunjena gotovo do poslednjeg mesta. Odličan, košarkaški ambijent očigledno je prijao domaćim košarkašima, koji su vezali četvrtu uzastopnu pobedu na domaćem parketu.

Metalac večeras jednostavno nije mogao protiv znatno raspoloženijeg domaćina. Apsolutno ništa nije išlo od ruke gostima, ni šut iz reketa, a ni onaj sa distance, a o samoj kreativnosti sasvim dovoljno govori i pogled na asistencije, kojih su domaći imali gotovo duplo više. Čak 22 izgubljene lopte imao je Metalac, a povrh svega, gosti su u poslednjem kvartalu postigli katastrofalnih pet poena, čime su se samo dodatno "ukopali".

Najefikasniji kod domaćih na kraju je bio iskusni Slaviša Bogavac, koji je izbrojao do 22 poena, a odličnu partiju večeras je u tandemu pružio i Aleksandar Ilkić, koji je izbrojao do 16 poena. Dvocifreni u sastavu Aleksinca bili su Dušan Ognjenović sa 12 poena, kao i Dimitrije Raičević sa 11. Na drugoj strani, samo su Luka Anđušić sa 17 i Jovan Vojinović sa 11 poena prešli na dve cifre.

Prvu četvrtinu obeležio je neverovatni Slaviša Bogavac. Košarkaš koji će uskoro napuniti ravno 40 godina dominirao je na terenu u svakom smislu te reči, za samo sedam minuta upisao je devet poena i prigrabio tri skoka i dve asistencije, što je umnogome pomoglo Aleksinčanima da odu na dvocifrenu razliku još u ovom periodu igre. Trener Metalca, Vlada Đokić, pokušavao je brojnim izmenama da promeni ritam ove utakmice, a u tome je donekle uspeo, pošto je njegov tim do kraja kvartala uspeo da „skrati“ razliku na sasvim pristojnih sedam poena – 21:14.

Veliki broj grešaka pravili su plejmejkeri Metalca na početku druge četvrtine, što su domaći igrači umeli da kazne. Trojkom Nikole Raičevića, Napredak je ponovo otišao na dvocifrenu prednost, a opšti je utisak da je rezultat mogao da bude i znatno ubedljiviji. Gosti iz Valjeva su za punih pet minuta postigli samo četiri poena, ali je u tim momentima i domaći sastav ušao u manju „šutersku“ krizu, pa je dugo na semaforu „pisalo“ 12 poena razlike za Aleksinčane.

Nešto čvršće se igralo i u završnih pet minuta ove deonice, što je daleko više odgovaralo domaćem timu, koji je već stekao sasvim dobru rezultatsku prednost. Razlika se nije previše menjala i uglavnom se kretala oko ustaljenih deset poena. No, trojka Jovana Vojinovića u poslednjem napadu ipak je Valjevce spustila na jednocifren zaostatak i nagovestila nešto zanimljiviji nastavak – 35:28.

Ali od toga nije bilo ništa. Ponovo se razigrao Slaviša Bogavac, vezao je nekoliko veoma važnih poena, kojima je samo skinuo teret sa svoje ekipe, koja je zaigrala mnogo poletnije u nastavku utakmice. Već u uvodnih pet minuta su Aleksinčani izbrojali do 16 poena, otišli na prilično velikih plus 17, a zanimljivo je da je Bogavac u tom trenutku imao upravo toliko poena na svom kontu.

Otišao je Napredak u jednom momentu na velika 23 poena prednosti, nakon čega je očekivano došlo do manjeg opuštanja, što je Metalac iskoristio, pa je uz vezane poene Anđušića i Stefanovića istopio zaostatak na svega 12 poena. A pred poslednjih deset minuta, distanca je čak bila i za jedan poen manja – 60:49.

Međutim, Napredak je poslednju četvrtinu otvorio serijom 12:0, čime je i definitivno rešio pitanje pobednika. Metalac puna četiri minuta nije postigao nijedan poen u ovom kvartalu, pa je do kraja samo pokušao da smanji prilično veliki zaostatak. U tome ne da nisu uspeli, već su domaći do kraja uspeli da nanesu gostima izuzetno težak poraz, koji sigurno neće dobro uticati na polju samopouzdanja pred izuzetno važne utakmice u borbi za opstanak koje slede Valjevcima. Na kraju krajeva, postigli su samo pet poena u ovom delu igre.

Autor: Srđan Todorović